Gaziantep mutlu son Kocaeli mutlu son Mersin mutlu son Diyarbakır mutlu son Hatay mutlu son Manisa mutlu son Kayseri mutlu son Samsun mutlu son Balıkesir mutlu son Ankara mutlu son

izmir escort>

Gábor Vona: Türkiye'nin 2 Misyonu Turan ve İslam

Karşımızda geleceği parlak 35 yaşında karizmatik bir lider var. Biz Türkleri çok seviyor.
Bu haber 2016-06-16 08:57:45 eklenmiş ve 1507 kez görüntülenmiştir.

 "Eğer biz on bin yıl öncenin Avrupasının yerlileri olduğumuz yalanını bir kenara koyar ve aslında Atilla’nın devamı olduğumuzu açıkça söylersek bizimle birlikte hareket edecek ve ittifak kuracak yüz milyonları yanımızda buluruz. Aslında bugün 200 milyon insan Atilla’nın devamı olduğunu iddia etmektedir. Kuracağımız ittifakı yalnızca bu gerçeğe bağlamak tabi ki mümkün olmayacaktır. Fakat gözümüzü Bulgaristan’dan Türkiye’ ye, oradan da Orta Asya ülkelerine çevirdiğimizde göreceğiz ki, bu ülkelerle birçok konuda ortak özelliğimiz mevcuttur. Şu gerçeği görmek zorundayız ki, Avrupa Birliği yerine Turancılık ilkesiyle kurduğumuz ittifakımız milletimiz için daha etkileyici olacak ve ihtiyaçlarına daha doğru bir şekilde cevap verebilecektir."
Bu sözlerin sahibi Macaristan’ın Turancı Jobbik Partisi’nin lideri Gábor Vona 31 Ekim 2013 Perşembe günü Marmara Üniversitesi’nde Ülkücü öğrencilerle buluştu. Fen -Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda yapılan konferansa Macar lideri dinlemek için gelenler sığmadı. Hınca hınç dolu salondan taşanlar koridorlara sarktı. Türk-Macar dostluğuna sık sık vurgu yapan Macar Turancı lider Gábor Vona, Türkiye’ye siyaset, diplomasi vs için gelmediğini, Turancılık davasını anlatmaya geldiğini söyledi. Türkler ve Macarların kardeş olduğunu ve ortak atadan geldiğini söyleyen Gábor Vona’nın sözleri sık sık alkışlarla kesildi. “Bozkurt Gábor” sözlerinin salonu inlettiği konferansta Gábor Vona şunları söyledi: “Türk -Macar ilişkileri her alanda gelişiyor, fakat ben diplomasi için gelmedim. Ben buraya ortak davamızı, ortak sorumluluklarımızı ,Turancılığı anlatmaya geldim. Bizim kardeşlerimiz Doğu’da yaşıyor ve Doğu ile ittifak kurmalıyız. Biz Macarlar Turan halklarının Batı’daki kalesiyiz. Türkler ve Macarlar ortak bir davaya sahip. Ortak tarihimiz var.  Kardeş olmalıyız. İşbirliği yapmalıyız. Kucaklaşmalıyız. Dinimiz farklı ama kanımız aynı. Bütün Türkler benim kardeşimdir. Türklerin başına bir şey gelirse benim başıma bir şey gelir. Macarların başına gelirse Türklerin başına bir şey gelir. Türkiye’nin iki misyonu var: Turan ve İslam.  “ 
“İslam medeniyetin ve beşeriyetin son kalesidir” diyen  Vona, Türkiye, Turan ve İslam dünyasının lideri olmalı dedi.
Konuşması sürekli alkışlarla ve sloganlarla kesilen Macar lider konferans sonrası öğrencilerle fotoğraf çektirdi ve daha sonra kantine geçerek öğrencilerle sohbet etti. 35 yaşında yakışıklı ve genç bir lider olan Vona son derece mütevazi görünümüyle de dikkat çekti. 
Gábor Vona,  20 Ağustos 1978’de  Gyöngyös’de doğdu. Başkanlığını yaptığı Jobbik „Daha İyi Bir Macaristan Hareketi“  anlamına geliyor.  Kendisi aynı zamanda Macar Parlamentosu’nda 2010 seçimlerinden sonra Jobbik Grup Başkanı oldu. Loránd-Eötvös Üniversitesi’nde tarih ve psikoloji öğrenimi gördü, daha sonra öğretmenlik yaptı. Ağustos 2007’de kurulan Macar Muhafızları Örgütü’nün de başkanı oldu. Örgütün hedefleri fizikî,entellektüel ve dinî gelişmeyi sağlamak, kurtarma operasyonlarına ve vatandaş savunması hareketlerine katılmak, Macar kültürünü ve tarihini korumaktır. Vona’nın açıklamasına göre, Muhafız Birliği rejimi değiştirmek ve Macaristan’ı kurtarmak amacıyla da kurulmuştur.
16 Aralık 2008’de Mahkeme 2007’deki yürüyüş sırasında Çingenelere hakaret edildiği gerekçesiyle Macar Muhafızları Örgütü’nü kapatma kararı aldı.
Gábor Vona, Macaristan’da 2010 yılında yapılan Patrlamento seçimlerinde  Jobbik’in başbakan adayı olarak seçime katıldı. Avrupa Milletvekili  Bayan Krisztina Morvai da cumhurbaşkanlığına aday gösterildi. Kamuoyu araştırmalarına göre (Aralık 2009’da)  % 10- 15 arası oy toplaması beklenen Jobbik Nisan 2010’daki Parlamento seçimlerinde 47 milletvekili çıkardı. Vona partisinin başarısını „Filistinli gerillaların İsrail helikopterleri karşısındaki zaferine“ benzetmişti. 
Vona 2012’de güvenlik açısından  hem Macar hem de İsrail vatandaşı olan Macar Yahudilerinin listesinin çıkarılmasını istedi. Kendisini Anti Siyonist olarak tanımlayan Vona, Yahudi aleyhtarı (Anti Semitist) olmadığını da ekliyor. Kendisine ve partisine yöneltilen Anti Semitizm suçlamalarına cevap olarak Siyonizm aleyhtarı Haham Moshe Ber Beck’le buluştu. Bunun bildirmek için de Mart 2013’te Macaristan’daki İsrail Büyükelçisi’ne açık bir mektup yazdı. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi