Gaziantep mutlu son Kocaeli mutlu son Mersin mutlu son Diyarbakır mutlu son Hatay mutlu son Manisa mutlu son Kayseri mutlu son Samsun mutlu son Balıkesir mutlu son Ankara mutlu son

izmir escort>

“KIRK MISRA KIRK DESEN” VE “İYİ Kİ VARSIN” ÇIKTI

Sanatçı Yazar Osman Aytekin’in “Kırk Mısra Kırk Desen” ile “İyi ki Varsın” kitabı Roza Yayınlarından çıktı.
Bu haber 2016-10-08 19:10:13 eklenmiş ve 590 kez görüntülenmiştir.

Sanatçı Yazar Osman Aytekin’in “Kırk Mısra Kırk Desen” ile “İyi ki Varsın” kitabı Roza Yayınlarından çıktı.

“KIRK MISRA KIRK DESEN” DE KIRK ŞAİRİN ŞİİRLERİ RESİMLENDİ

Yazar ressam Osman Aytekin aramızdan ayrılan ve hayatta olan tanınmış şairlerin şiirlerini Kırk Mısra Kırk Desen ismiyle resimledi. (Ekim 2016,88 sayfa) Kitabın ön kapağında ozan Aşık Veysel arka kapakta ise şair Cahit Zarifoğlu yer alıyor.Genç kuşak şairlerine de yer verdiği kitap arka kapak tanıtım yazısından:

“Her mısra bir izdüşümü bırakır kalplerimizde. Kimi hüzne, kimi neşeye dair. Her birinin ardından nice desen kalır gözbebeklerimizde asılı kalan: 40 Mısra 40 Desen.

Daha çok âşık eder bazı mısralar bizi; bazı çizgiler, desenler de öyle… Bazıları yitip giden aşkların küllerini savurur göğe.

Sanat illaki sanat, insanın en insan yanı, görünmeyeni görünene çeviren tılsımlı değnek…

40 Mısra 40 Desen, kardeş iki sanatı bir kitapta yan yana getiriyor. Şiir denince, mısra işitince titreyen bir gönül, desene döküyor içinden geçenleri. Şiirin desene düşen yansıması… Şiir kadar ince, desen gibi narin…

Dörtlük, beyit, mısra şairin gönlünden kalemine süzülen inciler… Şiir okundukça bu inciler evrene saçılır. Her gören bilmez elbette etrafa saçılanların kıymetini. Bilen bilir, devşiren devşirir, bilmeyenin bir pula satası gelir.

40 mısra incisini 40 desen kabına döken gerek bize...”

Kitapta mısraları resimlenen bazı şairler: Yunus Emre, Yahya Kemal, Mehmet Akif, Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Attila İlhan, Sabahattin Ali, Sezai Karakoç, İsmet Özel, Abdurrahim Karakoç, Yavuz Bülent Bakiler, Ataol Behramoğlu, Bestami Yazgan, İbrahim Yolalan, Nuray Alper, İnci Okumuş…

ÇOÇUKLARA İYİLİK ÖYKÜLERİ: “İYİ Kİ VARSIN”

Son yıllarda çoçuk öykülerine yönelen Osman Aytekin’in yayınlanan diğer kitabı ise “Iyi ki Varsın” Bu kitapta çocuklara yönelik iyilik üzerine kaleme alınmış 8 hikâye yer alıyor. (Ekim 2016, 48 sayfa) Kitabın desenlerini yazarın oğlu Muhammed Aytekin çizmiş.

“İyi ki varsın diyen birileri olmalı hayatımızda. Yoksa ne anlamı var bir nehir gibi akıp giden günlerin... Her zaman neşeli olmasak da bazen zorluklarla karşılaşsak da yaşamak güzel. Hele ki sevdiklerimizle birlikteysek...

Masmavi gökyüzüne, mis kokulu çiçeklere, kalpleri tertemiz gözleri ışıltılı çocuklara bakarak yaşamak ne güzel… Öykü öykü sevgi dokumak, satır satır insanı okumak; köy çocuklarının, kasaba çocuklarının, şehir çocuklarının oyunlarını izlemek ne güzel…

Masum çocukların sevinçlerine ortak olmak; ağaçlarla, kuşlarla, kedilerle, köpeklerle, koyunla, kuzuyla dost olmak da ne büyük hazine… Öyleyse İyi ki Varsın ey elimdeki kitap... İyi ki Varsın...”

 

OSMAN AYTEKİN’İN ÖZGEÇMİŞİ

Osman Aytekin; Gazeteci, sanatçı, yazar. 20 Ocak 1959 Derinkuyu - Nevşehir doğumlu ve Nevşehir Lisesi mezunudur. Emekli Memur. Evli ve üç çocuk babasıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale, deneme, inceleme, söyleşi ve desenleri, yayınlanmaktadır. Kartpostal ve kitap kapağı çalışmaları bulunmaktadır. Kişisel sergiler açmış olan Aytekin karma sergilere de katılmıştır. Y AZSANBİR (Yazarlar ve Sanatçılar Birliği Niğde) Kurucuları arasında yer alan Aytekin bir dönem Yazsanbir'in Başkan Yardımcılığı görevini de yürüttü. Genç Kardelen (Niğde) isimli kültür sanat ve edebiyat Dergisi, Haftalık Derinkuyu Ekspres ve Derinkuyu Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de yapan  Aytekin çeşitli meslek birlikleri üyesidir.

 Yayınlanmış Kitapları; Nefesimiz Gül Bahçesi -2000, Ozan'ın Şairliği (Şiir Tahlilleri) 2002, Dünden Bugüne Derinkuyu (Araştırma-İnceleme) 2006, Gül Baba ve IV. Murat (Çizgi Roman) 2009, Harman Zamanı (Öykü) 2012, Kesişen Yollar (Roman) 2013, Buluşma, (Öykü) 2014, İslamın Doğuşu (Çizgi Roman) 2015, Bahar Kokulu Ev (Çocuk Öyküleri) 2015, Bir Kış Günü (Çocuk Öyküleri) 2016.Kırk Mısra Kırk Desen (2016)

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi