EN ÇOK RÜZGÂR ENERJİSİ ÜRETEN 10 ÜLKE

Dünyada en çok rüzgar üreten ilk on ülke olarak ABD, ÇİN, ALMANYA, İSPANYA, HİNDİSTAN, İTALYA, FRANSA, İNGİLTERE, PORTEKİZ VE DANİMARKA geliyor
Bu haber 2014-02-17 12:18:46 eklenmiş ve 2518 kez görüntülenmiştir.

Dünyada en çok rüzgâr üreten ilk on ülke olarak ABD, ÇİN, ALMANYA, İSPANYA, HİNDİSTAN, İTALYA, FRANSA, İNGİLTERE, PORTEKİZ VE DANİMARKA geliyor

 

Amerika Birleşik Devletleri (1/10)

2009’dan itibaren Amerika Birleşik Devletlerinin övündüğü 35000 Megawatt rüzgar gücü kapasitesi, onu tartışmasız dünya lideri yaptı. Rüzgar gücü üretimi, ülkenin elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 2’sini oluşturmaktadır. On yıl önce, yıllık kapasitesi sadece 2472 Megawatt’dı.

Texas, en büyük rüzgar enerjisi kapasitesine sahiptir. Eyaletin Roscoe Rüzgar Çiftliği dünyanın en büyük karasal fırsatıdır. Toplamda 2009 yılında yeni rüzgar gücü kapasitesine, Üç nükleer santral kapasitesiyle karşılaştırılabilecek ve 2.4 milyon eve gücü yetebilecek  güçte 9900 Megawatt ekledi.

 

Çin (2/10)

 

2009’da 25100 Megawatt’a ulaşan kapasitesi ile rüzgar enerjisi ülke ekonomisinin anahtar bileşenlerinden biri oldu. Geniş kara kütlesi ve uzun sahil şeridi, Çine rüzgar enerjisi için gelecek vaad eden kaynaklar bıraktı.

Küresel Rüzgar Enerjisi Kurumu, Çin’deki rüzgar enerjisinin gelişmesinin ölçüsünü ve ilerleme hızını dünyadaki başka hiçbir ülkeyle kıyaslanamayacağını belirtiyor. Çin’de işletilen 80 rüzgar çiftliği var. Çinli geliştiriciler tarafından 2006 yılında Asya Rüzgar Fuarı’nda sergilenen İlk daimi manyetikle kaldırmalı rüzgar türbini, düşük rüzgar hızlarında bile elektrik üretimine izin vermektedir.

 

Almanya (3/10)

 

2009’da Almanya’nın rüzgar gücü kapasitesi yaklaşık 26000 Megawatt’a sahipti. Ülkenin üretilen elektriğinin yaklaşık yüzde yedisini rüzgar enerjisi oluşturur. 2006’da dünyanın en uzun rüzgar türbini, “Fuhrländer Wind Turbine Laasow, Brandenburg’da inşa edilir. Yaklaşık 160 metre yüksekliğinde ve rotoru 90 metre çapındadır.

Nisan 2010’da, Almanya’nın ilk açık deniz rüzgar parkı, Alpha Ventus, Kuzey Denizi’nde açıldı. Her ne kadar bir dünya lideriyse de Almanya’nın rüzgar gücü stratejisi sürekli tartışılıyor, eleştirilerin iddiası ülkenin düzensiz rüzgar yapısı yüzünden pahalı ve kararsız rüzgar gücüne sahip olmasıdır.

 

İspanya (4/10)

 

19.740 Megawatt kurulu kapasitesi ile İspanya, en çok rüzgar enerjisi üreten ülkeler arasında dördüncü sıradadır. 2009’da, rüzgar gücünden elektrik enerji kaynağı olarak kömürün yerini almıştır. Ülkenin elektrik talebinin yüzde 14’ünü rüzgar gücünden temin etmiştir.

Rüzgar gücünden üretilen Ulusal elektrik talebinin yüzde 15 ‘inin sürekliliği için, İspanya güçlü ve stratejik sistem yapı planına ihtiyaç duymaktadır.

 

Hindistan (5/10)

 

Hindistan’da 90’larda rüzgar enerjisi gelişimi başlamıştır. Hint yarımadası, yeni gelen endüstri ile ilişkilidir ama zaten dünya çapında beşinci en büyük rüzgar gücü pazarını geliştirmiştir. 2009’da Hindistan 10.925 Megawatt rüzgar gücü kapasitesine sahipti.

Rüzgar enerjisi, ülkenin elektriğinin yüzde 1.6’sını oluşturmaktadır. Hindistan Rüzgar Enerjisi Kurumu, elektrik üretim kapasitesinin 65000 Megawatt’a ulaşabileceğini tahmin etmektedir.

 

İtalya (6/10)

 

1999 yılında, İtalyan hükümeti 2010’na kadar 2.500 Megawatt rüzgar gücü kapasitesi kurmayı amaçladı. İtalya bu amacına 2007’de aştı ve 2009’da 4.850 Megawatt rüzgar gücü kapasitesine sahipti. Dünyanın en cömert elektrik tarife garantisi yardımıyla rüzgar çiftlikleri tarafından üretildi.

Ama İtalya’daki yeşil enerji belki de sesi kadar temiz değil. mafya karşıtı savcılar, rüzgar çiftliklerinin üretimi ve satışı hakkında yozlaşmış suç çeteleri ve yerel memurları suçladı.

 

Fransa (7/10)

 

Büyüyen rüzgar potansiyeline ve 2009’da 4.492 Megawatt kapasiteye rağmen, Fransa rüzgar gücü kurulumu ile ilgili olarak çeşitli problemlerle yüzleşiyor. En açık olanı uygunsuz sistem bağlantıları ve rüzgar türbinlerinin olduğu koruma bölgelerinin yasak oluşu.

Fransız enerji kurumu “Syndicat des Energies Renouvelables”, enerji talebinin yüzde 20’sini yenilebilir enerjilerden bir araya getirebileceğini tahmin ediyor. Fransa, şimdiki rüzgar kapasitesi ile bunu gerçekleştirebilecek güçte ancak artan maliyetler en büyük engel.

 

İngiltere (8/10)

 

Ocak 2010’da, İngiltere’nin kurulu rüzgar gücü kapasitesi 4.000 Megawatt’ı aştı. Biyoyakıttan sonra, rüzgar ülkenin ikinci en büyük yenilebilir enerji kaynağı. İngiltere, hem karada ve hem de denizde rüzgar çiftliklerine ev sahipliği yapmakta.

Üçüncü tur açık deniz rüzgar çiftlikleri ile İngiltere, 2020’ye kadar kapasitesinin 29.000 Megawatt’a çıkartmayı umuyor.

 

Portekiz (9/10)

 

Danimarka’ya Rüzgar gücünün elektrik vermeye katkısı açısından, ülkenin rüzgardan gelen gücünün yüzde on beşi ile Portekiz ikincidir.  2009’daki 3.535 Megawatt’tan, 2012’ye kadar 5.300 Megawatt’a rüzgar enerjisi kapasitesinde geniş bir artış da planlanıyor.

 

2008’de 240 Megawatt olarak “Alto Minho Wind Farm” tamamıyla işlevsel olduğu zaman, Avrupa’nın en büyük karasal rüzgar çiftliğiydi. Portekiz’in rüzgar çiftliklerine modüler olarak her bir kurulumda daha çok türbin eklenebilmektedir, dolayısıyla aşama aşama elektrik üretimi  artmaktadır.

 

Danimarka (10/10)

 

Danimarka’nın enerji talebinin beşte biri karasal ve açık deniz rüzgar çiftliklerinde üretilen rüzgar gücünden sağlanıyor. “Horns Rev 2” tesisi, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği, 200.000 evin elektriğini üretebilmektedir.

2009’da, Danimarka’nın rüzgar çiftlikeri 3.465 Megawatt kapasiteye sahiptir. Dünyanın kurulu rüzgar türbinlerinin yaklaşık yarısı Danimarkalı üreticiler tarafından yapılmaktadır

ETİKETLER : DÜNYADA RÜZGAR ÜRETEN 1O ÜLKE
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi