HAYAT DERSİ…


Bu makale 2016-06-22 06:47:30 eklenmiş ve 679 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

İnsanlardan sürekli güler yüz bekleyemeyiz. İyi davranışlar içinde bulunmalarını arzu ederiz ama bu durum da insandan insana değişmektedir. Ancak insanın o anki durumu ne olursa olsun kendi içindeki iyilik ve güzellikle beslenen duygularını kaybetmemeleridir. Bazen küçücük de olsa bir öykü çok eşeyler ifade edebilir. Bize hayat dersi verebilir. İşte size öyle bir küçük öykü…

     “Bir zamanlar, her şeyden sürekli şikâyet eden, her gün hayatının ne kadar berbat olduğundan yakınan bir kız vardı.Hayat, ona göre, çok kötüydü ve sürekli savaşmaktan, mücadele etmekten yorulmuştu. Bir problemi çözer çözmez, bir yenisi çıkıyordu karşısına. Genç kızın bu yakınmaları karşısında, mesleği aşçılık olan babası ona bir hayat dersi vermeye niyetlendi. Bir gün onu mutfağa götürdü. Üç ayrı cezveyi suyla doldurdu ve ateşin üzerine koydu. Cezvelerdeki sular kaynamaya başlayınca, bir cezveye bir patates, diğerine bir yumurta, sonuncusuna da kahve çekirdeklerini koydu. Daha sonra kızına tek kelime etmeden, beklemeye başladı. Kızı da hiçbir şey anlamadığı bu faaliyeti seyrediyor ve sonunda karşılaşacağı şeyi görmeyi bekliyordu. Ama o kadar sabırsızdı ki, sızlanmaya ve daha ne kadar bekleyeceklerini sormaya başladı. Babası onun bu ısrarlı sorularına cevap vermedi. Yirmi dakika sonra, adam cezvelerin altındaki ateşi kapattı. Birinci cezveden patatesi çıkardı ve bir tabağa koydu. İkincisinden yumurtayı çıkardı. Daha sonra son cezvedeki kahveyi bir fincana boşalttı. Kızına dönerek sordu:

- Ne görüyorsun?

- Patates, yumurta ve kahve, diye alaylı bir cevap verdi kızı.

- Daha yakından bak bir de, dedi baba, patatese dokun.

Kız denileni yaptı ve patatesin yumuşamış olduğunu söyledi.

- Ayni şekilde, yumurtayı da incele.

Kız, kabuğunu soyduğu yumurtanın katılaştığını gördü. En sonunda, kızının kahveden bir yudum almasını söyledi. Söylenileni yapan kızın yüzüne, kahvenin nefis tadıyla bir gülümseme yayıldı. Ama yine de bütün bunlardan bir şey anlamamıştı:

- Bütün bunlar ne anlama geliyor baba?

Babası, patatesin de, yumurtanın da, kahve çekirdeklerinin de aynı sıkıntıyı yaşadıklarını, yani kaynar suyun içinde kaldıklarını anlattı. Ama her biri bu sıkıntı karşısında farklı farklı tepkiler vermişlerdi. Patates daha önce sert, güçlü ve tavizsiz görünürken, kaynar suyun içine girince yumuşamış ve güçten düşmüştü. Yumurta ise çok kırılgandı, dışındaki ince kabuğun içindeki sıvıyı koruyordu. Ama kaynar suda kalınca, yumurta sertleşmiş katılaşmıştı. Ancak kahve çekirdekleri bambaşkaydı. Kaynar suyun içinde kalınca, kendileri değiştiği gibi suyu da değiştirmişlerdi ve ortaya tamamen yeni bir şey çıkmıştı.

- Sen hangisisin, diye sordu kızına, - Bir sıkıntı kapını çaldığında nasıl tepki vereceksin? Patates gibi yumuşayıp ezilecek misin? Yumurta gibi, kalbini mi katılaştıracaksın? Yoksa kahve çekirdekleri gibi, başına gelen her olayın duygularını olgunlaştırmasına ve hayatına ayrı bir tat katmasına izin mi vereceksin...”

      İnsan olarak eksikliklerimiz, hatalarımız olabilir, önemli olan bunları kabullenebilmektir.      

     Yerine göre de gizlemeden açık sözlü olabilmektir. Yüreğimizdeki iyi duyguları yaşatmak için çaba sarf etmeliyiz. Yaşadığımız olaylardan da bir hayat dersi çıkarabilmeliyiz.Bunu yaptığımız sürece hayatın bize ne kadar cömert olduğunu muhakkak göreceğiz!

    Hayatımız da değişkenlikler olur. Hiçbir insan da kaderci yaklaşanlar hariç tekdüze bir hayat yaşamak istemez. Yaşamının daima güzelleşmesini arzu eder. Güzellikleri hayatına hakim kılabilmek için ne kadar çalışır, çabalar orası başka. Çünkü her insan kendisine sunulan dünyada  ilanihaye mutluluk ve sevgi için pek fazla mücadele etmiyor, edemiyor.

    Sadece maddi kaygılar üzerine kurulu bir yaşamı düşünen insan maddenin insan hayatına verdiği buhranlar karşısında bocalıyor. Bir çıkış yolu bulamıyor.

     Kendini arayan insanlar da var.

     Yahu insan kendini nasıl arar, bu soruda nereden çıktı böyle? Diyebilirsiniz. İnsan çelişkileri daima yaşar. Tutarsızlıklarla karşı karşıya kalır. Ne yapacağını bilemez. Hayattan ne isteyeceğini bilenler ise hakikatte mutluluğu arayanlardır. Kendini arayan insanlar henüz kendi mizaçlarını sorgulama evresine varamamış kimselerdir. Kendisine en fazla sevdirilen şeylere nefsini mahkûm edenler hem kendilerine hem de yakınlarına farkında olmadan acıları yaşatmaktan geri kalmazlar.

    Bilerek ve bilmeyerek insan kendini zora sokar, kendine zulmeder. Hayatın güzel yollarını göremez. Görmek de istemez. Ancak bütün bu muzdarip gailelerin fevkinde olanlar; hayatın gayesini ulvi makamlara tevdi edileceğin bilenler, daima farklı bir yol üzere olurlar. Nezaket, güzel davranış ve incelikli olanlar kendilerine bir takva süsü olarak görürler. Hayatta da haz alırlar. Birilerini incitmekten de imtina ederler.

      Hayatımız, gerçek manada kendimizi (ki; güzel bir yaşam içre olmak üzere), ailemizi, komşularımızı ve insanları sevdiğimiz takdirde daha anlamlı olur. Salih kullardan olmak için fazla gayrete, çabaya da gerek yoktur. Sakınılacakları bilmek ve ona göre yaşamaya çalışmak hayatın özünü keşfetmek demektir.

     Kolaylaştırmak, güzelleştirmek, iyileştirmek, kendimize ve topluma yararlı hale getirmek o kadar da güç ve imkânsız değildir.

     İyi niyet besleyin.

    Kalbinizdeki safiyeti koruyun.

    Güler yüzlü olun hep ama hep sevgiyle bakın! Sevgiyle dokunuşlar bir efsun gibi hayatınızın iksiri olacaktır. Ne kadar yaşarsanız yaşayınız ömrünüz birer çiçek bahçesi kalacak ve hep baharı yaşayacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi