HZ.İSA’NIN MEZAR KAPADOKYA’DA MI ?...


Bu makale 2016-09-19 20:14:30 eklenmiş ve 739 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

Habere göre; “İsrailli arkeolog Aryeh Shimron, Kudüs'ün doğusunda 1980 yılında keşfedilen Talpiot Mezarlığı'nın Hz. İsa'ya ait olduğunu ileri sürdü. Arkeolog Shimron'a göre, Hz. İsa göğe de yükselmedi.” Demiş.

Bu haberi okuyunca sanırım 80’ yılların sonuna doğruydu. Nevşehir Gazeteciler Cemiyetinde toplanmıştık. Gazeteci arkadaşlar anılarını anlatıyordu. Anılardan biri de Hz. İsa’nın mezarı ile ilgiliydi. O zamanlar Cemiyet Başkanı Lale Gazetesi’nin sahibi Ali Biçimseven’di. Nevşehirli bir gazetecinin Hz. İsa’nın ölümü üzerine Ulusal bir gazeteye haber geçer.  Masa başı haber şöyledir: “Hz. İsa’nın mezarı Kapadokya’da bulundu…” Ulusal gazeteden biri haberi göndereni telefonla arar ve: “Hadi Hıristiyanlığı bilmiyorsun ya Müslümanlığı da mı bilmiyorsun” der.

Hıristiyanlar istediği gibi inanabilir tabii ama biz Müslümanlara göre önemli olan Kur’an’a göre Hz. İsa’nın durumudur.

“İslam inancına göre Hz. İsa Allah’ın görevlendirdiği ulu'l azm peygamberlerdendir ve Mesih olması cihetiyle Hz.Muhammed'den sonraki en önemli ikinci peygamberdir.Müslümanlara göre İsa bakire bir anadan doğmuş ve kendisine bir kutsal kitap indirilmişse de Tanrı'nın Oğlu değildir. Kuran'a göre İsa çarmıha gerilmemiş ancak Allah tarafından fiziksel olarak göğe yükseltilmiştir, dolayısıyla hiç ölmemiştir. Yahudilik, Hz.İsa'nın beklenen Mesih olduğu inancını reddeder ve Hz.İsa'nın Tanah'ta belirtilen Mesih kehanetlerini karşılamadığını savunur.”  (Kaynak Vikipedi)

Yukarıdaki Vikipedi alıntısıyla ilgili de şunları söylemek istiyorum. Her ne kadar bu alıntıyı yapmış olsam da Vikipedi’nin anlayışını göstermek açısından metinde Allah yerine Tanrı geçiyor. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (O’na selam ve salât olsun) ve Hz İsa (aleyhisselam) da İsa olarak geçiyor. Yani ne Hazret, ne Sallallahu aleyhiseelam, ne de Aleyhisselam geçiyor.

SALÂVAT GETİRMENİN ÖNEMİ NEDİR?

Hz Muhammed'in (s.a.v.) adı anıldığı zaman Müslümanların salavat getirmesi ihmal edilmemesi gereken görevler arasındadır. Bu unutulmaması gereken bir vefa borcudur. Kuran'ı Kerim'de bu konuda, "Allah ve melekleri Peygambere salat eder. Ey iman eden Müslümanlar siz salat edin ve teslimiyet içerisinde selam verin." Allah'ın peygamberimize salat etmesi rahmet etmek anlamında, meleklerin ve bizlerin salat etmesi rahmet duası olmaktadır. Peygamberimizin rahmete erişmesi, ümmetinin yani bizlerin rahmete erişmesi demektir. Tüm hayatını ümmetini düşünerek harcamış olan peygamberimiz bir gece ümmeti için sabaha kadar Allah'a yalvarmış, Allah'ta ona Cebrail kanalıyla, " Biz seni ümmetin için üzmeyeceğiz, seni her zaman hoşnut edeceğiz." demiştir. İsra suresinin 79. ayetinde peygamberimize "övülmüş makam" adı altında şefaat makamı verileceği müjdelenmiştir. Bu Allah'ın bizi Resulü ile iyi ilişkiler içinde olmaya daveti olarak yorumlanmalıdır. Salavat bu sebeplerle peygamberimizle aramızda bu ilişkiyi kuran ve pekiştiren bir köprüdür. Bu dualar peygamberimize özel olduğundan, Yüce Rabbimiz bununla yapılan duaları da kabul eder.

NOT:

1.    a)- Aleyhisselam: Ona selam olsun demektir, bir Peygamber için söylenir.

b)- Aleyhimesselam: İkisine selam olsun demektir, iki Peygamber için söylenir.

      c)- Aleyhimüsselam: Onlara selam olsun demektir, ikiden çok Peygamber için söylenir.

     d)- Sallallahü aleyhi ve sellem: Genelde bizim peygamberimiz için kullanılırsa da, diğer her peygamber için de kullanılır.

2- Hazret (Hz.):Saygı ifadesi olarak, Allahü teâlâ, Peygamberler ve âlimler için kullanılır. Hak Teâlâ hazretleri, Hazret-i Âdem, İmam-ı Azam hazretleri, Hazret-i Mevlana gibi.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi