Gaziantep mutlu son Kocaeli mutlu son Mersin mutlu son Diyarbakır mutlu son Hatay mutlu son Manisa mutlu son Kayseri mutlu son Samsun mutlu son Balıkesir mutlu son Ankara mutlu son

izmir escort>

YÜCE BİR MESLEK…


Bu makale 2016-11-24 06:47:33 eklenmiş ve 639 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

     Bir insan vefat ettiğinde ne kadar da üzülürüz. Üzüntümüzün farklı sebepleri vardır. Yakınımız, arkadaşımız, dostumuz veya sevdiğimiz biri olmasıdır. Ancak bu sevgi halesinin dışında daha da önemli olan bir şey daha vardır. Üzüntümüze üzüntü katan, bizleri kederden kederlere sürükleyen. O da birikimli birini aramızdan ayrılmasıdır. Çünkü en iyi yatırım insana yatırımdır. Örneğin bir ağacı yetiştirmek istersiniz ve o ağaca gözünüz gibi bakarsınız. Çiçekler, bitkiler, sebzeler, meyveler de öyledir. Ama insanın yetişmesi daha farklı ve anlamlıdır. Çünkü yeryüzünde en şerefli varlıktır. Allah önüne, kalbine, aklına her şeyi bahşetmiştir. Ahlak kuralları içinde insanlara faydalı olarak çevreye de zarar vermeden iyi ve güzel bir hal içinde yaşamasını istemiştir.  Bu nedenlerle Allah yolundan giden, iyiliklerle hemhal olanlar veya bunun tam da tersini yapanlar ya ceza ya da mükâfat olarak karşılığını göreceklerdir.  Burada önemli olan yaratılan beşeriyetin insani yönünü kaybetmemesidir. İnsani ve İslami olarak yaşamasıdır. İşte öğretmenler de büründükleri meslek içinde çocukların yetişmesinde çok önemli olması hasebiyle mukaddes bir görevi icra etmektedirler.

     Yani insan yetiştirme.

     Yani insanı hayata hazırlama; iyilik, doğruluk, güzellikler içinde bilgilendirip öğretip donatarak, eğiterek…

     Bu meslek gerçekten de çok yorucu, yıpratıcı bir melektir. Çünkü çocukları yoğurup hayata hazırlanmasına vesile olacaksınızdır.

     Bu mesleğin kutsiyeti de buradan geliyor.

     “İlim Çin’de de olsa alınız”, “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözlerinde de kutsiyet vardır.

     “Bu kadar güzel olmasaydım, öğretmen olurdum” diyen Linda Evangelista’nın,Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez". Çünkü, onun eseri her şeydir ve hem de hiçbir şeydir” diyen Socrates’in de belirttiği gibi de öğretmenler çok yüce bir görevi ifa ederler.

     İçlerinde hatalı olanlar, yanlış yapanlar, çürükler de olur. Toplumun hangi katmanında yoktur ki… Ama unutmayın herkesin bir öğretmeni vardır. Çoğu da bizlere hep iyi yolda yürümemizi sağlamaya çalışmışlardır.

     Bir şekilde okuyamayan ama okuyamadığının acısını çekenler de hayat yolunun kendi öğretmenleridirler.

     Bilgisi, değer yargıları, davranış biçimiyle etkileyen, yönlendiren kişiler yaşadığımız sürece daima karşımıza çıkarlar. İşte bu anlayışa, bilgi ve deneyime sahip kişiler de aynen gerektiği kadar olmasalar da öğretmenler gibidirler.

                                                       *   *   *

      Öğretmenler geleceğimizdir. Bizlere daima sevgiyle bakan, ışıltılarla dolu, heyecanlı, günü gününe müsavi olmayan öğretmenler. İmajlarıyla hayata güven veren, bilgileriyle eğitimleriyle de yaramaz yanlarımızı terbiye eden topluma bizleri kazandıran öğretmenlerimiz.

      Sizler için neler söylesek, ne şiirler, romanlar, hikâyeler yazsak, ne türküler terennüm etsek yine de azdır.  

        Sizler toplumun mihengi, bütün güzelliklerin destansı yanlarısınız.

        Var olunuz. Yüzlerinizin rengi kaçmasın, neşeniz kaybolmasın, heyecanınız eksilmesin. Sizlerin gözleri parladıkça, gözleri güldükçe insanlık da hayatının baharını yaşayacaklardır.    

                                                       *   *   *

 

     Başta beni hatırlayan hatırlamayan, görüşüp görüşemediğim öğretmenlerim olmak üzere, öğretmen arkadaşlarımızın ve bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü tebrik ederim. Şehit öğretmenlerimize Allah'tan rahmet yakınlarına sabırlar, gazi öğretmenlerimize afiyetler dilerim.

    Yaptığınız görev sebebiyle bu ülkenin sizlere çok ihtiyacı olduğunu bilin.

    Sevgilerle ve başarılarla kalın!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi