sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri  

DAREYN DENEMELERİ VE SÜKÛT!


Bu makale 2017-11-19 10:50:16 eklenmiş ve 705 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

    Şair Nuray Alper Dareyn* yani iki dünya saadetinden olmak üzere bu kez şiire değil ve fakat şiirselliklerle dolu denemeler kaleminden sadır olmuştur. Şairenin kalemi az ve öz konuşmalar diğer bir ifadeyle sükûta ram oluş var. Kitap da şu sözle okuyucularını kendi satırlarına davet eyliyor:

   “Her söz sükûta sevdalıdır.

    Öyle ise konuşanı değil, susanı dinle…”

   Susmak, çok manalar atfeder muhatabına. Muhatabı da anlamalı ve erdemini görmeli susmanın, ayırtına ermelidir. Nuray Hanım pek çok konuya dokunmakla birlikte her nedense,  her neyse ve güzelliklerle sırlanan susmanın gizemini işaret ediyor, elli farklı Konya varan denemeleriyle. İşte size şiirsellik içinde bir tavsif;

      “Gül kanarsa kırmızı, susarsa beyaz, solarsa sarı. Hayran bakışların muhatabı.” Muhatap alıcısına bağlıdır, amma şair yaşamla ölüm arasında kurgular içindedir; “Nasıl ki ölüm, yaşamın manasını bulduğu menzilse sükût da, yokların hülasası değil, kelimelerin son durağıdır”, der.

  ‘Dareyn’ de insan ve mana üzerine derinliklerin temerküz edildiği görülür. Okur kendini biraz zorlamalı. Bu denemelerin de okurun zihnine sükuttan içre mülahazalar içinde yo almasını istemektedir;

    “… tükenir insanın içi ve unutulur sükutun acı tesiri”, “… oysa sükut, huzur arayışındaki bir kalp için serin bir limana davettir.”, “Sükut kuru gürültüden ağırdır.”

   Neden sükût? “Ayrı Lisanlarda Ayrı Gönüller” bahsinde kapı aralanmış zaten; “… zaten ben, seslerden ve sözlerden mürekkep bir yalnızdım.” Bu yalnızlık beşeriyetin de içinde vardır Bu saikle; “Bu sebeple bazen söylenmesi gerektiğini düşündüklerimizi kalbe gömmek ve sözü Mevla’ya teslim etmek en güzeli…” Sükûtun çıkış yolu budur ilânihaye.

     Evet sonsuzluk ve sükut!...

     “Fikrimi ince bir hassasiyet üzere ram eden…” Ve yine sonsuzluk. Olmuş, olan ve olacak!

      Söz ve sükût…

      İncelik, güzellik, anlayış, feraset ve erdemin baharıdır. Bu nedenle de Nuray Alper, “Söz, incelik ve hassasiyetten nasip almış gönüllerde güllerden yağmur, buhurdan rüya… Latif ruhların uzağında pişerek kar beyazı ellere düşen ve son şeklini o ellerin maharetinden alan alımlı ahenk.”

   Dareyn saadetine açılan kapıdan huzura müptela imbikten süzülen damlalar okuyacaksınız. Yazana verdiği huzuru okuyana verir kanaatindeyiz. Tebrik bizden takdir Allah’tandır.

*Dareyn, Nuray Alper, İncir Yay. 2.baskı, 2017, Kayseri.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Teşekkürler Nuray Hanım
OsmanAYTEKİN 2017-11-20 17:14:06
Güzel, değerli ve faydalı eseriniz olan Dareyn'i edebiyat

Osman Aytekin


Gazeteci - Yazar
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
a href="http://" target="_blank" title="">
Arşiv Arama
- -
a href="http://" target="_blank" title="">
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye