BİR ANI, GAZETE ÖNÜNDE SALDIRI


Bu makale 2018-09-30 11:34:48 eklenmiş ve 1542 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

        BİR ANI, GAZETE ÖNÜNDE SALDIRI

        Osman Aytekin

      1979 yılının baharıydı. Hava sıcaktı. Koca şehir cıvıl cıvıldı. Bu şehre geldiğimde üzerimdeki yorucu yolculuğun yorgunluğunu henüz atamamıştım.

      Niğde’den dost, bir hazır giyim atölyesinde terzi olarak çalışan İsmail Ağabeyle Sultanahmet’te Yerebatan Sarnıcının yakınlarındayız. Hergün Gazetesinin basım yeri ve büro olarak kullanıldığı binasını arıyorduk. Bir sokaktan geçtik. Bu sokakta bir tabela gözüme ilişti. Levhada “Dünyada ve Türkiye’de Sabah” yazıyordu. Sokaktan geçeli iki veya üç dakika olmuştu. Aniden silah sesleri geldi. O anda vatandaşlar arasında bir panik dalgalanması oldu. Biz de bir telefon kulübesine koşarak adeta serseri kurşunlardan kendimizi korumaya çalıştık. O anda bulunduğumuz yere yirmi metre kadar mesafede bir askeri araç durdu. Teçhizatlı askerler araçtan yere atladılar. Başlarında bir komutan bakışlarını art arda patlayan silah seslerinin geldiği alana çevirdi. Emirler verecekti ancak komutan da ne yapacağını bilemiyordu.

     Serseri kurşunlar demiştim ya… Saldırgan kaçarken iki üç el de havaya doğru silahını ateşlemişti. İşte o ateşleme o alanda bulunanların paniklemesine ve etrafa kaçışmalarına sebep olmuştu. Suikast girişiminde bulunan ne istediğini bilen meçhul şahıs o paniklenme esnasında elini kolunu sallaya sallaya olay mahallinden uzaklaşacaktı.

    Ertesi gün akşam TRT haberlerinde ekrana hastaneden bir görüntü geldi. Habere göre vurulan kişi, “beni Ülkücü Komando Cengiz Ayhan vurdu!” Dedi. O zamanlar her türlü sol fraksiyona mensup olan karşıt görüştekiler Ülkücüleri; “Ülkücü Komandolar ve Faşistler” diye suçlamalarda bulunurlardı.

      Cengiz Ayhan ile ilgili ilginç bir not: Cengiz Ayhan, İçişleri Bakanlığı’nın Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na gönderdiği rapora göre adını “Ron Aaaron” yaptı, yeni dini de “Hıristiyan” oldu. İnterpol görevlisine kendi el yazısıyla yazarak verdiği 12 Eylül öncesi işlenen bazı cinayetlere ilişkin iki sayfalık ifadesinde de, “Bu cinayetleri gerçekleştirmesi yolunda bize de bilgiyi adını açıklamayacağım bir Parlamenter verdi. Ben ve iki arkadaşım bu olaylarla ilgili vicdan azabı duymaktayız. Çünkü belli amaçlar uğruna bu eylemleri gerçekleştirdiğimizi sanırken bilmeden bir başka ülkenin istihbarat örgütünün Türkiye birimlerinin elemanlarınca kullanıldığımızı anladım”, dediği belirtildi. Bu söylenenler ne kadar doğru bilmiyoruz ancak Mehmet Ali Ağca’da hapis hayatı başlayınca ilginç çıkışları olmuştu. Mesela kendisini Mesih ilan etmesi gibi…

      Açıklamayı yapan sıradan biri değildi. Bu şahıs 1916 yılında İstanbul'un Silivri ilçesinde doğmuş, misyonerlerin kurduğu Robert Koleji'nde öğrenim görmüş, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Mississippi Üniversitesi'nde iktisat eğitimi almıştı.  1940 yılında Türkiye’ye dönerek Türkiye Komünist Partisi'ne katıldı. 1942'de de TKP'nin merkez komite üyeliğine seçildi. 1943-1944 yılları arasında da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Ordinaryüs Profesör Fritz Neumark’ın asistanlığını yaptı. Ayrıca İlerici Gençler Birliği'nin örgütlenmesinde de büyük rol oynadı. 1944 yılında hakkında yapılan soruşturma kapsamında tutuklanarak 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1946'da da yurtdışına çıktı. 1946-1949 yılları arasında Yunanistan'da yaşanan iç savaşta gönüllü olarak solcu gerillaların safında savaştı.

      1950 senesinde de Türkiye'ye döndü. Fakat bir süre sonra yeniden tutuklandı ve 7 yıl hapse mahkûm edildi. Tahliyesi'nin ardından Yeni Yol, Türk Solu, Yön ile Aydınlık dergilerinde yazılar yazdı. 1960-1968-1969'da da yazdığı yazılar sebebiyle üç kez tutuklandı. 12 Mart 1971 askeri darbesi sırasında da tekrar yurtdışına çıktı. 1974 yılında ilan edilen genel afla da yurda döndü. Bu dönemde Türkiye Emekçi Partisi'nin (TEP) kurulmasında büyük rol oynadı. 1974'de de partinin genel başkanı oldu. 1979'da da (malum olay) uğradığı bir silahlı saldırı sonucu ağır yaralandı. Öte yandan TEP'in 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından kapatılması üzerine tekrar yurtdışına çıkarak İsveç'e yerleşti. 1992'de de ülkeye döndü.  16 Ağustos 2011 tarihinde İstanbul'da yaşamını yitirdi.

    Bu şahıs Mihri Belli idi. Fakat ağır yarlı birinin kendisini vuran kişiyi söylemesi de manidardı. 1979 yılında İstanbul’a yeni ayakbastımız bir anda olan bu olayla ilgili Mihri Belli’nin bu açıklamasını yıllar sonra yapılan bir açıklama reddeder nitelikteydi. Papa davasından uzun yıllar hapiste kalan Mehmet Ali Ağca, yıllar sonra bu suikastı Oral Çelik ile Yalçın Özbey’in düzenlediklerini iddia etti.

    O suikastta o anda kimse yakalanamadı. Biz ise iki dakikalık bir zaman farkıyla Allah’a şükür hayatta kalmıştık. İstanbul’un Ankara’ya göre daha da tehlikeli bir kent olduğundan kuşku yoktu.

    İsmail Ağabeye, “Haydi Abi biz Hergün Gazetesini aramaya devam edelim”, dedim. Başka bir sokağa saparken İsmail Ağabey, durmadan Osman gördün mü az daha gidiyorduk. Vay bee!..” diyordu.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi