HIRS VE TAMAHKARLIK ÜZERİNE…


Bu makale 2014-02-23 19:40:31 eklenmiş ve 1105 kez görüntülenmiştir.
Hakan KARATAŞ

           Çoğu insan için geçim sağlamak kolay değildir.Bir iş bulma telaşı öğrenim hayatı biter bitmez başlar çoğu kimsede.Herkes hayat standartının yüksek olması için uğraşır,uğraşır,uğraşır.Ne var ki bu uğraş bir türlü bitmez.İşe başlanır,borcum bitsin diye uğraşılır,borç biter arabamı alıyım diye,o biter ev alıyım,o biter şunu sonra bunu alıyım diye uğraşır da durur.

           İnsanoğlu doyumsuzdur.Dünyevi ihtiyaçları bir türlü bitmek tükenmek bilmez.Tabi bütün bu anlattıklarım yaş ilerledikçe kendini belli eder.Peki ya çocukken?Çocukken ihtihayaçlarımız o kadar masumdur ki büyüklerimiz farkına bile varmaz,varamaz.Bir top veya bir uçurtma veyahut basit bir ip bile bizi günlerce mutlu etmeye yetecek hatta onlarca arkadaşımızla ve tüm heyecanımızla koşuşturup akşamı etmek çok kolay olacaktır.İşte büyüdükçe bu böyle olmuyor.Ay sonu nasıl gelecek diye sıdalandığımız günler çocukluk günleri değil bilakis para kazandığımız günlerdir.Çok ilginç değil mi,para kazandıkça ihtiyaçlarımız artıyor.Acaba burada yanlış olan para mı yoksa bizle birlikte büyüyen ihtiyaclarımız mı?Bence ikisi de.Paraya olan tamah arttıkça ihtiyaçlarımız da aynı oranda artmaktadır.

             “Ademoğlunun bir vadi dolusu altını olsa,ikici vadi dolusu altını ister…”(Müslim,Zekat,117.) hadisi,beşeri zaafımıza dikkat çeker.Bu hadis aslında bize bir sonucu göstermekten çok bir kurtuluş yolu aramamıza vesile olmalıdır.Bence bu hırstan kurtulmanın yolu bir şeye tutkuyla bağlanmaktır.Bu şey para,mal,mülk olmadığı sürece emin olun huzuru yakalamak o kadar da zor olmayacaktır.

           Bağlanacağımız şey-ne bileyim siz karar verin işte-din olabilir yani namaz,ibadet veya bir hobi olabilir.Basit bir hobi.Resim çizmek,yazı yazmak,şiir okumak ve hatta bütün futbol maçlarını takip etmek bile olabilir.Yani bir şeye sarılırsanız eğer paranın sürekli hayatınızda olmasını engeller onun sizi ele geçirmesinin önüne geçmiş olursunuz.

          Hırsınızın,dünya sevgisinizin önüne geçecek şey sizin tutkularınızdır.Ne olursa olsun hayatta çok iyi yaptığınız bişeyleriniz olmalı ve onlarla mutluluğu yakalamalısınız.Bence şükretmekte hırsın önüne geçecek,elinizdekilerle yetinmeyi size telkin edecektir.Elinizden geldiği kadar şükredin ve basitte olsa çok iyi yaptığınız bir hobiniz olsun.

 

Saygılarımla…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
görüş
mehmet 2014-09-23 11:51:16
Ali AKTAŞ kim olduğunu bilmiyorum ama yazdığın yorum direk şahsa yönelik sen oku kendine pay çıkart. doğru olanı seç al. kimin ne yaptığı seni bağlamaz... Teşekkürler Hakan kardeşim...
Self-image
ali aktaş 2014-02-28 23:27:39
Bunları kendin uygulayabiliyor musun? Yoksa sende bu anlattığın şeyin içine kendini kaptırdın. Eğer sen bunu aştı isen yazdığın şeyin değeri vardır değilse düşüncelerini kendine sakla...
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi