sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri  

İYİ BİR YAZAR NE YAPMALIDIR?


Bu makale 2014-05-23 22:19:50 eklenmiş ve 814 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

Yazmanın zor olduğu kadar muhakkak kolay ve iyi yolları da vardır. Yazmak zordur çünkü iyi bir yazar disiplinli olması gerekir. Yazarlar yerine göre rakip olarak görülmese de netice olarak çok okunmak, okuyucu kitlesi olmak (taraftarı sevileni), diğer yazarlardan farklı ve tercih edilir olmak gibi sebepler yerine göre tatlı ve gizli bir rekabet demektir.

Yazma eylemi; sezgi, gözlem, bilgi, birikimli donanımlı olmak kadar iyi bir yazar olduğunu da iyi ifade ederek okuyuculara hissettirmek gerekir.

Yazar kelimeleri, hayal gücünü, dün – bugün, gelecek, gerçek ve gerçek üstü soyut somut hakikatleri yerli yerinde kullanmalıdır. Tekrara düşmeden özelliklede farklı kelimeleri kuyumcu titizliği içinde metnine yerleştirmelidir. Gerekiyorsa metnini süslemelidir ancak aşırı süsüle de konudan uzaklaşmamalıdır. Anlatmak istediğini yazdığı türe göre belirlemelidir.

İyi bir yazar da olsa daima okumalıdır. Yazarken her şeyi önemsemelidir. Yazarlıkta acelecilik bazı gözlem veya fikirlerin göz ardı edilmesine sebep olabilir.  Bu bakımdan Okumaya ve yazmaya fazla zaman ayırmalıdır. Yazdıkları hedef aldığı bir kitle olsa da her insanın okuyacağını da unutmamalıdır.

Metinlerde yazar kendisi değil üslubu konuşur. Akıcı kurulan cümlelerle de okuyucuları iyi bir yolculuğa çıkarır.

Kendini zayıf hisseden yazar yazdıklarında istediği başarıyı yakalamakta zorlanır. Bu nedenle de zayıf yönlerini bir kenara bırakıp güçlü olduğunu düşünerek yazmalıdır. Yazar küçümsemeden yazmalıdır. Okuyucular ve topluma karşı görevi ve örnek bir fert olduğunu unutmamalıdır.

Bazı konular çetrefillidir. Uzun metinler sıkıntılı olabilir. Mesela hikâye ve özellikle de roman yazımında ekleme ve çıkarmalar, düzeltmeler çok olabilir. Bu gibi durumlarda yazılan metni biraz ara vererek yeniden tekrar tekrar gözden geçirmelidir. Her yazdığı yazıyı birkaç kere tekrar okumalıdır. Yazar, yazdığı metin sona erdiğinde okuyucuya vermek istediğini, anlatmak istediğim düşünmelidir. 

Yazarken dikkatini dağıtacak veya canını sıkacak ortamlardan uzak durmalıdır. Kendini nasıl motive ediyorsa ona göre bilgisayarın önüne geçmelidir.

Yazar, başarılı olmakla kendi kişiliğini bir arada görmemelidir. Yazılar yazarın şahsiyetini belirlemede bir imaj oluştursa da yazdıklarıyla haysiyeti karıştırmamalıdır, ancak her şart, zemin ve dönemde dürüst olmalıdır, doğru olanı yazmalıdır. Hak yolundan ayrılmamalıdır. Küçük büyük kapris ve çıkarların peşinde olmamalıdır.

Yazar güne göre yazsa da geleceği de düşünmelidir, günlere hitap etmelidir. Yazılanlar edebi hayatı kurtarmak gününü gün etmek için değil kalıcı olmak için yazmalıdır. Unutmayınız ki eserler önemini taşıdıkları değerlerinden alır. Bu amaçla yazılan eserler yıllar geçse de değerinden hiçbir şey kaybetmezler, bilakis yıllar geçtikçe daha da kıymetli hale gelirler. Eserlerin kıymetini bir bakıma zaman gösterir. İyi eser kendini her zaman okutmalıdır.

Yazar başka yazarları takip etmeli ve kendisine de bakmalı, yenilemeli, kendi konumunu görmelidir. Eksiklikleri varsa da gidermelidir.

Marguerite Duras, “Tuhaf kişidir yazar. Bir çelişkidir, aynı zamanda da bir anlamsızlık. Yazmak, konuşmamaktır da. Susmaktır. Sessiz çığlıklar atmaktır. Huzur veren biridir yazar, çoğu kez; çok dinler, çok konuşmaz.

İnsan, içinde bir yabancıyı barındırır: yazmak, işte o yabancıya ulaşmaktır" demektedir. Yazarların kendine özge halleri bir yana önemli olan yazarın topluma huzur ve güven veren biri olmasıdır.

Yazar anlaşılır olmalıdır. İyi yazamaya özen göstermelidir. Wang Chung, “İyi yazılar, anlaşılması kolay, yazılması zor olan yazılardır” demektedir.

Yazarın dili dinamik olmalıdır, pozitif yazmalıdır. Kendini iyi hissetmediğinde negatif olduğunda dinlenmeli, ara vermeli veya yazmayı bir süre ertelemelidir. Yazmak zor geldiğinde de ya dinlenmeli kendini yenilemeli ya da okumalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye