sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri  

İNCİ’DE ‘AŞKIN ELİF HALİ’


Bu makale 2014-06-23 10:11:35 eklenmiş ve 1056 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

Şair Yazar İnci Okumuş’un 'Aşkın Elif Hali' adlı serbest şiirlerin yer aldığı kitabı çıktı.

 Kumrum Yayınevi’nden çıkan kitap 117 sayfadan oluşuyor, 3 bölümde, 42 şiir yer alıyor.

Türk şiirinin aksakalı şair Bahaettin Karakoç’un, yazar hakkında kendi el yazısıyla kaleme aldığı düşünceleri de orijinal haliyle arka kapakta yer almış.

Bahaettin Karakoç, Okumuş’un kişiliğiyle şairliğinde şu cümlelerle dikkat çekmektedir: “Okumuş azimli bir yetenek, bastığı yerleri bilen; baktığı yerleri en küçük ayrıntılarına kadar gören, emanet yüklenmekten ve taşımaktan korkmayan içimizden birisi. Samimi ve gayretli, dikkatli ve titiz. Şiir adına düşünüyor, tasarlıyor, tahayyül ediyor. Yeni şiir toprağına seçkin şiir tohumları ekiyor. Şiiri şiir yapan bütün ana ögeler olgunluk çizgisinde.

Ve inanıyorum ki İnci beni hayal kırıklığına uğratmaz. Daima yanında olacağım ve destekleyeceğim.”

 Kuşe kâğıda baskılı kitabıyla ilgili Okumuş, ‘Aşkın Elif Hâli, dile ve kaleme geldiği günden bu yana bir Elif miktarı sustuğumdur aslında. Hani derler ki; küpün içinde ne varsa o sızar dışarı. Aşkın Elif Hâli, kalbimin küpünde olanın ince bir ırmak olup sızmasıydı bendeniz için. Elif besmeleli, Elif huylu ve Elif zarafetli olması hep duam idi. Eseri bağrıma bastığım ilk gün, bu duamın gerçekleştiğini düşündüm.” ifadelerini kullanmış. Bu yürekten gelen sızıntıyla kitaba nakşolunan manevi bir esintiyi bizlere hissettiriyor.

İnci Okumuş’un 'Aşkın Elif Hali' ikinci şiir kitabıdır. ‘Düğün Gönüle Kurulur’ (1999) da şair; edebi estetikle manevi dünyamıza duru bir Türkçeyle girmişti. Gerek o kitap ve gerekse bu kitapta şair adıyla mütenasip bir hal içinde Türk şiirinde kalıcı olduğunu göstermektedir. İlk kitapta mısralar genelde kısa ve fakat Yunusça, Hacı Bektaşça bir duyuş ve söyleyiş kendini göstermişti. Okumuş bu kitabında da manevi esintilerle ve fakat biraz daha soluklu olarak okuyuculara dokunuyor.

Kitap, Yaratana şairin aczini ifade eden bir teganniyle başlar. Sunuşta şiirinin ebediliğinde hissiyatıyla öne çıkar:

Ruhumda kopan her sızı bir tuğladır,

Şiir yurdumun ebediliğine bıraktığım…

İnsan sevmeden yapamaz. Sevmek aşkla daha da büyür ancak bu sevgideki aşkı zaman kemale erdirmelidir. Kitap aşka dair olduğuna göre mısralarda da aşkın halleri görülmelidir. İlahi aşka beşeri aşkla varılır. Bu bakımdan mısralarda sadakat ve sabrın yüceliği ve teslimiyeti vardır. Mısralar her ne kadar açık ve anlaşılır olmakla birlikte içinde özlemleri de barındıran ince ve titizlikle kaleme alındığı görülen gönül pınarından damlalar öteler ötesine akar. Şair bu nedenle vahdete bakışı imgeler gibidir. Bir yanda bütün olumsuzluklardan arınmış saf, temiz, olgunca içselleştirilmiş duygular âleme rağmen âlem içre vuzuha erer. Yapmacıklardan uzak gerçek esintiler dağların, çiçeklerin kokularını izhar eder. Yüreğe saplanan her dert insanda bir acı bırakır. Dünya gittikçe kirlenmektedir, toplum yozlaşmaktadır. İnsanlar manevi ve örfi değerlerinden uzaklaşmaktadır. Böyle bir hal içinde bütün olumsuzluklar topyekûn insanlığı çaresizliğe sürüklemektedir. Mısralarda bu paralelde çaresizliğe, gözyaşlarına sesiz bir bakışla bekleyiş vardır. Tahammül vardır. Kederlerden sıyrılmak ve kalplerin aydınlık olmasının tasvirleri vardır. Bu insanlık için olabildiğince güzel bekleyiş temennisidir:

Bana gelirken ırmakları doldur kırbana

Yüzüne sinmiş kederleri sil

Gökyüzü gibi aydınlık olsun kalbin

Çöl ortasında bile

Beklediğimi bil.

Aslında bütün mesele mısralardaki alegorik içe bir sesleniştir.

Vahdet aşkına hemhal olabilmek, erişebilmek dünya hayatı meşakkati nedeniyle problemler yok edilerek varılabilir. Ruh acı çekse de bu vuslatta acı çekmenin bir anlamı olmamalıdır. Önemli olan gayeye vasıl olmaktır. Bu nedenle de şair’in diğer mısralarında da görüldüğü gibi aşkta sadakat kendini gösterir.

 İnci Okumuş, kelimelere derin manalar yükler. Şairlerinde yaptığı bu değil midir? Kelimeleri basitlikten kurtarmak ancak o kelimelere yüklenilen anlamları itibariyledir. Bu durum kelime oyunundan ziyade daha çarpıcı kelimeler kullanmakla mümkün olabilir. Bu bakımdan kelimeleri basite indirgemeden erdemlice, hikmetli sözleri yüklenmek olmalıdır. Okumuş’ta şiirinde bunu yapıyor. Bu açıdan bakıldığında şair belirli ve belirsizliği bir arada tasavvur eder. Yani görünende görülmeyenin anlaşılmasını ifade etmektir. Bu yanıyla da felsefik bir düşünce bazı mısralar kendini gösterir. Allah’a vasıl olmanın, yaşarken yok olmadan; yok olarak yaşamada kavuşmanın serinliğini duymak… Yoksa ‘dalsız yaprak’, ‘gölgesiz serinlik’, ‘uykusuz ateş’ ancak ‘cennet kokulu’ yürekle hissedilir, düşünülebilir ve yaşanabilir; firkate düşmeden sevilebilir. Bu nedenle ebedi hükümlüdür sevgili. Şair; açık, anlaşılır dizlere manayı gizlemeden, insicamı bozmadan soyut anlamlarda yükler. Şiir bu haliyle açık anlaşılır olsa da şairin yüreği öteler ötesinde gezinir. Bu açıdan da şiirler herkesin anlayabileceği ve basit göründüğünde bile aslında öyle olmadığı görülmektedir. İnci Hanım’la birkaç yıl önce karşılaştığımızda çok farklı şiirler yazmakta olduğunu ifşa etmişti. “Düğün Gönüle Kurulur”a göre  “Aşkın Elif Hali”nde tasavvufi bir hal üzere mısraların manevi coşkunlukla yer aldığı görülmektedir. Dil ve üslup yine açık ve anlaşılır. Kelimeler daha derin manalara çekiyor şiiri. Mistizm daha belirgin, tasvirler daha canlı ve etkileyicidir. İlk şiirlerde görülen sevgi ve hoşgörü anlayışında da var olan mana âlemi bu kez derinlemesine yer alır. Varlıkta Allah’a kavuşmanın sancısında yokluk vardır. Bu bakımdan hiçbir şeyin bir değeri yoktur; “canımdır pare pare/al kime gerek.” Şiirin her dizesinde manevi bir boyut vardır. Sevme ve sevinçte de tezat vardır; “biz acılar sevdik seninle/sevinçleri tenhada bırakalım gülüm.” Yanıp akılmanın, alev alev olmanın, damla damla içe akmanın serbestliği, feragatı, genişliği vardır.

Şairlerde gül ve aşk en önemli ögelerdendir.  Sevgililer sevgilisini özlemede gülün kokusu ve manası bir başkadır. Cansız aşk, toprağa düştüğünde; âşık da gönülden düştüğünde yok olur. Besmele olup o yüreği öpmek ve devşirilen güzlerle o yüreğe bir bahar yeli gibi dirice sevgi ve şefkatle süzülmenin kaygısını güder. Güle sevdalı yürek bir şebnem mesabesindedir. Hayatı en güzel yanlarıyla sevmenin hazzıyla kucaklar ve kucaklatır bu mısralar;

Her sabah pencereni bana aç yeniden

Bir kuşun kanadında divane

Sevgiyi bırakacağım

Taze kokusunda sunduğun hayatı

Belki bir bahar sana uzanan dalda

Çiçeklerle sunacağım

Okumuş’un şiirlerinde Yunus’un sade dili ve gönüle uzanan güller gibi sevgisi aşkla bütünleşir. Mevlana’nın hikâyelerinin satırlarında gizli hikmetli sözleri gibi kederlere inat serinlik verir. Masumiyet ve saflık, taze güzellikler, hercai tebessümler hülyalı bir bahar sıcaklığıyla sarmalar şiir severleri. İnsanı mutlu edecek dokunuşlar en belirgin haliyle imbikten süzülürcesine bakirdir. Saflığın ve zarafetin mısralarını kendi adıyla müsemma bir hal üzre inci gibidir dizeler. Okuyanı hiç yormaz ve ferahlık verir. Okumuş’un 'Aşkın Elif Hali’nde dikkat çeken bir husus da şiirlerdeki yansımalardır. Kederli yüzlere kendi gülüşlerini yerleştirmek, çiçeklerde seyretmek bir simayı, anarken yağmur bulutu olmak,  gülüşlerde gül olmak “Aşkın Elif Hali”nde bir rüya gibi sıcaktır.

“Aşkın Elif Hali”; iyilik, dostluk, incelik, zarafet gibi ne kadar güzellikler varsa bu değerleri anlamlandıran dualı bir gönlün terennümüdür.

Şair İnci Okumuş “muhatabına Aşkın Elif Hali ile selam olsun” demiş. Bir muhatabı olarak biz de Eyvallah!... diyoruz. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye