sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri  

DERİNKUYU’NUN KALKINMA SORUNU ÜZERİNE FİKİR JİMNASTİĞİ


Bu makale 2014-08-13 22:31:51 eklenmiş ve 1193 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

Gençlerden biri bana bir soru yöneltti. Sorusu da şu: “Derinkuyu neden kalkınmaz?”

Tek kelime ile belirtmek gerekirse İlçemiz halkı ferdiyetçi davranıyor, bireysel hareket ediyor. Yani kolektif hareket etme gibi bir çaba ve anlayış yok! Elbette bir ilçenin kalkınması bir veya birkaç nedene bağlanamaz. Bunun birçok nedenleri vardır. Derinkuyu Haber Gazetesini çıkardığım yıllarda ilçedeki 100 kişiyle birebir bir anket yapmış ve bu anketi de gazetede yayınlamıştım. İlçenin sorunları belirttiğimiz gibi çoktur. Ancak bu konuda bir şeyler söylesek kimileri üzerine alınacak ve doğruları yazdığımız içinde hedef haline geleceğiz. Halkımıza baktığımızda doğruları söyleniyor. Ancak doğrular dile getirildiğinde, İlçenin kalkınmışlığı ileri sürüldüğünde birileri ya eleştirilecek veya suçlanacaktır. Yine söyleyelim. İlçenin geri kalmışlığı biri veya birilerine yıkılmakla veya bağlanmakla gerçekler tam anlamıyla ifade edilmiş olamaz.

Bu işte kimler mesuldür ve ilçenin kalkınması için neler yapılmalıdır? Öncelikle bu sorunun kapsamına bakılmalıdır.

İlçenin kalkınmasında: yerel idareciler, mülki amirler, Siyasi parti temsilcileri ve özellikle de İktidar partisinin ilçe başkanları olmak üzere yöneticileri, Sivil Toplum Örgütünün temsilcileri ve ilçe halkı. Görüldüğü gibi bu alanda hem yöneticiler hem de yönetenler üzerine büyük görevler düşüyor.

Derinkuyu İlçesi 1930 yılında belediyelik, 1960 yılında da İlçe olmuştur. Şimdi bazı vatandaşlar Yazıhüyük Beldemizi örnek göstererek gelişmeye dikkat çekiyor. Doğrudur. Bir beldenin veya kazanın kalkınmasında lokomotif güç belediyedir ancak iktidarın gücünü de göz ardı etmeyelim. Derinkuyu’da görev yapan belediye başkanları her birinin mutlak surette ilçeye bir hizmeti vardır. Öncelikle bu hakkı teslim edelim. Ancak bu hizmetlerin yeterli olup olmadığı asıl tartışılması gereken bir taraf olarak düşünülmelidir. Daha da önemlisi geçmişte belediye başkanlığı yapmış kişileri bir yana bırakarak, onları hedef almadan bugüne bakmalıyız. Yani bugünden sonra neler yapılabilir ve neler yapabilmeliyiz? Derinkuyu halkı olarak bizim görüşümüz ve hedefimiz bu olmalıdır. Bir belediye başkanı muhalifse pek fazla bir şey yapamaz anlayışı ne kadar gerçekçi de olsa sırtını zaman zaman iktidara dayayan başkanlar da görüldü ancak yapılan hizmetler yeterli görülmedi. Dolayısıyla halk zaman zaman muhalif partilerden yana tercihini kullandı. Yani iktidardan yararlanmak bir meziyet işi ancak en büyük meziyet halkın iktidarlı veya iktidarsız ilçeyi gerçekten de güzel yapabilecek birilerini iş başına getirmesidir. Derinkuyu ilçesi üzülerek belirtmeliyiz ki her iki halde de hak ettiği hizmeti ve yardımı alamamıştır.

Bu söylediklerimizde birilerini hedef alma veya yanında olma gibi bir amaç gütmemektedir.

Yani şahsen politik bir kaygı gütmüyorum. Ancak ilçemizdeki siyasi parti örgütlerinde özelliklede yerel seçimler yaklaştığında kendi içlerinde bitmek bilmeyen problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Partilerin ilçe teşkilatlarında ve tabanındaki problemler kendi rakiplerine avantaj sağlamada sevince sebep olsa da sonuçta Derinkuyu’nun meselelerinde birleşmede de özellikle siyasi çekişmeler ilçeye zarar vermektedir. İlçede siyasi bir boşluk oluşmaktadır. Bu siyasi boşluğu her kesimin de mutabık olacağı gibi iktidar partisinin ilçe başkanı, başkanlığı doldurması gerekir ama bu boşluk havada kalıyor. Konjektürel şartlar, çekişmeler, liste yarışları bir yana halkımız memnun kalacağı başkanı seçiyor. Mesele bu kadar basit mi bir yüzüyle öyle ama o kadar da basit değildir. Bazı vatandaşlarımız şu soruları da sormaktadırlar:

Belediye başkanlığına talip olan ekipler eğitimli; yüksek tahsilli olmalıdır.

İlçenin köy görünümünden kurtulması için mahalle içindeki hayvani gübrelerin kaldırılması, kaldırımların temizlenmesi, ağaç dikilmeyen yerlere ağaçların dikilmesi, çarşı içindeki sanayinin kaldırılması, çaydaki kanalın ıslahı vs. vs.

İlçenin kalkınması için toplu konut elzem görünmektedir. Son yıllarda bazı vatandaşlar apartmanlaşmaya gitse de bunun sayısı çok azdır. İlçede görev yapan öğretmenlerden hiç değilse üçte ikisinin ilçede kalması sağlanmalıdır. Çarşı içinde turizme yönelik modern kafeteryaların sayıları çoğalmalıdır. İlçeye turizme yönelik yatırımcılar çağırılmalı ve teşvik edilmelidir.  Yer altı şehri çevresindeki kamulaştırılan evler biran önce yıkılmalı ve çevre düzenlemesi yapılmalıdır. Kapalı spor alanı ve sosyal tesisler için adımlar atılmalıdır. Mahalle içindeki yıkılmış ancak moloz görüntüsüne benzer yıkıntılar gerekli izin alınarak temizlenmeli veya temizletilmelidir. Mahalle aralarına mini değil halkın oturabileceği düzeyde parklar yapılmalıdır.

İlçenin sorunları ve kalkınmasına yönelik bazı düşüncelerimi paylaştım. İlçeye gelen yabancılar bir tuvalet yeri sorduğunda zor durumda kalıyoruz. Halkımız da bu konuda duyarlı olmalıdır. Belediye tuvaletleri zaman zaman temizlese de kirletiliyor. Tuvaletleri kirletenler uyarılmalıdır. Belediye mevcut tuvaletleri yenileyerek turnike sistemi koymalı ve tuvaletleri paralı yapmalıdır. Tuvalet sorunundan belki böyle kurtulunabilir. Birde bayanların çarşıya çıkma meselesi… Yukarıdaki sözünü ettiğim ankete katılanlardan biri, “Derinkuyu’nun kabuğunu kırması gerekir” demişti. Bu kabuk hangi alanda ve nasıl kırılacak?

Derinkuyu İlçesinde nadir bir anlayışa sahip Hüseyin İnce Amcamız  Heykeltraş Hakkı Atamulu gibi evinin bahçesini estetikle dizayn etmiş. Burada bir söz dikkatimi çekti. Bahçesinin duvarında bir mermerde kısa ancak anlamlı şu ibare vardı:

DIŞIMIZI SU, İÇİMİZİ DE GÖZYAŞLARIMIZ İLE TEMİZLEYELİM.  

HERŞEY DERİNKUYU İÇİN diyorsak kollektif olmalıyız. Birlikte hareket etmeliyiz. Hayırla andığımız Mehmet Ekmekçi gibi iş adamlarımız olmalıdır. Durumu iyi olan Derinkuyulular da ilçeye hayır işlerinde yarışmak için ellini ceplerine sokmalıdır. Bu görüşlerimizde hiçbir art niyetimiz yoktur, sözlerimiz yanlış anlaşılmaya… İlçenin gelişmesinde ve kalkınmasında hepimiz mesulüz.

AÇIKLAMA:

DERİNKUYU’NUN KALKINMA SORUNU ÜZERİNE FİKİR JİMNASTİĞİ üzerine kaleme aldığımız bu yazıda; “İlçede siyasi bir boşluk oluşmaktadır. Bu siyasi boşluğu her kesimin de mutabık olacağı gibi iktidar partisinin ilçe başkanı, başkanlığı doldurması gerekir ama bu boşluk havada kalıyor.” Dedik. İktidar Partisi Derinkuyu İlçe Başkanı Halil Aksüt, 8 Kasım 2013 tarihinde göreve geldiğini, 9 ay gibi bir zamandır partinin ilçe başkanlığını yürüttüğünü ve bu zamana kadar da ilçenin sorunlarıyla beraber iki de seçim geçirdiğini ifade ettiler. Biz yukarıdaki görüşümüzü kendi kanaatlarımız bir yana “İlçemiz sahipsizdir” diyen vatandaşlarımızın serzenişlerini de dikkate alarak ifade etmiştik. Başkan Halil Aksüt’ün zamana ihtiyacı olduğundan; “Derinkuyu’nun herhangi bir sorunu için ben hazırım” demesi nedeniyle de kendisini tenzih ederiz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye