sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri  

YENİ BİR YAŞAMA BİÇİMİNİ KAVRAMAK!


Bu makale 2015-02-11 19:43:34 eklenmiş ve 861 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

       XX. Yüzyılın en çok tanınmış mistiklerinden biri olarak iddia edilen Osho Meditasyon ve ruhsal transformasyon (değişim- dönüşüm) öğretileri ile dikkat çekiyor. “ Asi Ruh” ya da “Provokatör Mistik” olarak da anılan Osho’yu kısaca tanımak gerekirse 1931 yılında Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletindeki Kuchwada’da doğmuş. Çocukluk yıllarından itibaren, başkaları tarafından verilen bilgiler ve inançları edinmektense gerçekliği kendisi deneyimleştirme gibi ısrarcı, asi ruhlu biri olarak tanınmış…

         Osho’nun ‘Kendine güven yakınlık’ isimli kitabı ‘Yeni bir yaşam biçimini kavramak’ olarak ifade edilebilir. Kitabın tanıtım yazısında,  “Osho,1990’daki ölümünün ardından geçen yıllarda öğretilerinin etkileri genişlemeye devam ederek, tüm ülkedeki gerçeği arayan insanlara ulaşmaktadır” denilmiş.

       Kitapta farklı fikirler var.  Zaten bu şahısla ilgili olarak söyledikleriyle yaptıkları arasında büyük çelişkiler yaşadığı söyleniyor. İnsan sosyolojisine ve psikolojisine yaklaşan düşünceler…

       Bu kitap; insanın varoluşu, yakınlığı, arayışları ve kendine güven duyguları bir arınma kitabıdır, denilebilir.

      Her insan ortaya çıkıp bir şeyler söylüyor, kendine taraftar toplamaya çalışıyor. Biraz bilgi, hitabet, insana farklı alanlardan, bakir yanlardan yaklaşım… Falan, filan.

     Tutarsa mesele yok. Tutmazsa yeni bir imaj ve yaklaşımlar. Zira huylu huyundan kolay vazgeçmez. İnsanın varoluşundan bu yana insanları yönetmek için nice zatlar zuhur etmiştir. Kendilerine taraftar toplamış ve kendi gücünü oluşturmuştur. İnsan kuşkusuz bu âlemde başıboş bırakılmak için yaratılmamıştır. İnsan önce kendini sonra yaratıcısını ve kendine nüzul (indirileni) olanı tanımak mecburiyetindedir. Dünya bir nizam üzerine kurulmuştur. İnsanların bu nizama uymaları için de peygamberler ve kutsal kitaplar nazil olmuştur.

Allah’a inanan ve inanmayanlar Allah’ın emirlerine uydukları ölçüde hayatları bir anlam kazanır. Bu ölçü zayıf olursa veya ölçüsüz olursa problemler baş gösterir.

       Dünya kurulalı beri Hak dinlerin dışında sahte peygamberler ve öğretileri olan insanlar türemiştir. Gayri insani fikir ve inanışlar insanı manevi bir arınmadan ziyade bir boşluğa bırakmaktan başka bir şey vermemiştir. Çünkü her şeyin sahtesi, çürüğü, sakatı bir süre sonra anlaşılır. Osho’da da benzer düşünceler vardır. Bazı öğreticiler biliyorlar ki Allah’a ram olmayan insan boşluktadır. İşte onlar da bu boşluktan yararlanma yoluna gitmektedirler.

       Osho ile ilgili pek fazla bir şey demeyeceğim.  Bu dünyadan çekmiş gitmiş. Ancak kendisine inananlar vardır ve olabilir de. Malum zatın sözünü ettiğim kitabından birkaç satır aktaracağım: “Hatırlanmak için uğraşmayı bırak; yaşa. Öleceksin.

       Dünya üstünde milyonlarca insan yaşadı, adlarını bile bilmiyoruz. Basit gerçeği kabul et; birkaç günlüğüne buradasın ve gideceksin. Birkaç gün ikiyüzlülükle, korkuyla harcanmak için değil. Kutlanmak için.

       Kimse geleceği bilmiyor. Cennet, cehennem, Tanrı birer teoridir. Elinde olan tek şey, hayatındır. Olabildiğince zengin yaşa onu.” (sh.13)

       Evet, dünya bir kabristandır. Tanıdığımız insanların çoğunun belki de adlarını unuttuk. Gün gelecek bizler de belki aynı duruma düşeceğiz. Elbette hayatımızı olabildiğince güzel yaşamaya çalışmalıyız. Ancak inanarak. Çok basit bir ifadeyle kötüler için cehennem iyiler için de cennetin olduğunu bilerek ve ona göre kendi hayatımızı bir düzene koyarak!...

       Bu düşüncelere en güzel, en temiz, en nurlu olan Kur’an’dan bir ayeti paylaşalım: “O kâfirler, beni bırakıp da kullarımı dostlar edineceklerini mi sandılar? Doğrusu biz cehennemi o kâfirlere bir konukluk olarak hazırladık.” (Kehf/102)

      Bu âlemde en güzel şey hoş bir seda bırakmaktır. Hayırla anılmak ve unutulmamak için. Yunus’un dediği gibi:“Her dem yeniden doğarız/Bizden kim usanası.”

      

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
a href="http://" target="_blank" title="">
Arşiv Arama
- -
a href="http://" target="_blank" title="">
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye