Anlayabilirsen…


Bu makale 2015-04-05 12:26:42 eklenmiş ve 698 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın

Bir insanın fikrinin, erdeminin, karakterinin ve hayat mücadelesinin derinliğiyle, ona olan sevginin ve bağlılığın kuvveti, elbette ki hayatta iken anlaşılır, fark edilir ve mutlaka takip edilir.


Ancak bir yüksek şahsiyetin gerçek değerini ortaya çıkartan en büyük ve en hassas gösterge, onun maddi dünyadan ayrılışından sonra da, sevenleri tarafından azalmayan bir bağlılıkla anılarının hatırlanması, emanetinin eller üstünde taşınmasıdır.


Gerek insanlık tarihinin vicdanı, gerekse aziz milletimizin hasletleri, kendisine hizmet eden, ufkunu genişleten, ileriye doğru taşınmasında emeği geçen evlatlarının hakkını teslim etmiş; ona olan sevgisini yüreğinde taşıyarak mutlaka ödüllendirmiştir.

 

Bir dava adamının yıllar sonra bile gönüllerde yaşıyor olması yalnızca verdiği mücadelenin büyüklüğü ve şahsiyetinin yüksekliğinden değil, aynı zamanda ileriyi görüş ve haklı çıkma arasındaki bağdan da kaynaklanmaktadır.


Henüz milli kimlik ve milli birlik konusundaki tahriklerin bu derece tırmanmadığı ve hükümet eliyle yıkılmaya çalışılmadığı yıllarda bile; O, bu vahim gelişmeleri görebilmiş, Türk milletine musallat olacak tehlikeler konusunda milletimizi uyarmıştır.


Tek başına bile kalınsa inancından vazgeçmeyen yüce bir gönlün, etrafına zamanla nasıl toplanılabileceğinin; bir kişiyle başlanan bir yürüyüşün bugün nasıl milyonlara ulaşabileceğini de dosta ve düşmana öğretmiştir.


O’nun yılmayan ve yıkılmayan karakteri, her şeyin bittiğinin sanıldığı dönemlerde bile,  davanın yeniden yükselmesinin inanç ve kararlılık kaynağı olmuş, ondan yayılan güç ve kudret, eseri olan ülkücü nesillerin de kılavuzu haline gelmiştir.


Onun mücadeleci kişiliği, pek çoklarının teslim olacağını, geri döneceğini, yarım bırakacağını sandığı dönemlerde bile yolculukların sonuna kadar ve ne pahasına olursa olsun tamamlanmasını da sağlamıştır.


Bu yüksek erdem, inanç, vicdan, şuur ve azmin yetiştirdiği kadrolar, Türk siyasetinin vaz geçilemez bir varlığı yapmış, Türk milletinin geleceğinde kilit rol oynamıştır.

 
Herkesin yalnızca dar bir coğrafya ve tarih alanına düşüncelerini hapsettiği dönemlerde, eşsiz vizyonu ile milletimize yeni ufuklar açmasını bilmiş, Türkiye’mizin dışında da milyonlarca soydaşımızın ve din kardeşimizin bulunduğunu herkese kabul ettirmiştir.


Bugün, en güç meseleler karşısında dahi soğukkanlı, sağduyulu, gerçekçi ve kararlı duruş gösteren Ülkücülerin, bu güzel hasletlerinin gelişmesinde rehber olarak etkisi olmuştur.


Bütün dava adamlarının, devlet ve siyaset hayatında görev alanların, onu gerçekten sevenlerin bu uzun, yorucu, çileli ama şerefle tamamlanmış hayattan ve yüksek şahsiyetten alacağı çok büyük dersler vardır.


Türkiye’miz sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel bir buhran ve bunalım hali yaşamaktadır.
Daha da vahimi ise, Türk milleti, bin yıllık kardeşliğini ve vatanının bütünlüğünün sorgulama ve sadakatini sınama noktasına kadar sıkıştırılmış ve gerilmiştir.


Bu duygularla, Türk siyasetinin Kudretli Albayı, Hacısı, Başbuğu, Mahkumu, Türk Milleti ve Devleti kavramlarının vücut bulduğu Alparslan Türkeş Bey’e ve tüm şehitlerimize bir kez daha Cenab-ı Allah’tan Rahmet diliyorum.

Ruhları şad, kabirleri nur, mekânları cennet olsun.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi