PARÇALIYORLAR….


Bu makale 2015-10-12 15:13:21 eklenmiş ve 639 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın

Türkiye’nin gergin bir seçime gittiği bir ortamda patlatılan bomba sıradan bir “terör” olayı değildir. Bu menfur saldırı en çok, seçim arifesinde toplumsal çalkantılar yaratmaya, kaos ve korkuyu hakim kılmaya, seçim öncesi kitleleri manipüle etmeye yaramaktadır. TÜRK MİLLETİNİN parçalanmasını harekete geçirerek kandan beslenen bir stratejinin uygulama alanı olarak seçildiği anlaşılan vahşi saldırı, Kürt-Türk, iktidar-muhalif, mezhep ayrımını düşmanlığa dönüştürerek araya kan davasının girmesini hedeflemiştir. Ankara'da patlatılan bombanın hedefi çok açık biçimde hepimiz, yani bir bütün olarak TÜRK MİLLETİDİR. Sonuç olarak, şu veya bu politik hedeften ziyade hepimize yapılmış bir saldırı demektir.

Nasıl yapıldığı ve failinin kim olduğu henüz açıklığa kavuşturulmayan bu vahşi saldırı; hangi ideoloji, hangi inanç, hangi din, hangi felsefe, hangi stratejik hedefe matuf olursa olsun sivillere yönelik bu barbar saldırıyı en sert şekilde kınıyorum.

Ortadoğu’da ve hemen yanı başımızda Irak ve Suriye’deki emperyalist saldırı farklı bir boyut kazanırken, Türkiye’nin Suriye’ye çevrilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir. İçinden geçtiğimiz süreç haklı, meşru ve aklı selim davranışları dışlayan ve şiddeti merkeze taşımak isteyen kaos stratejilerinin tedavüle sokulmaya çalışıldığı bir süreçtir. Toplum olarak kazananı olmayan bir ayrışmaya, kaosa, savaşa bizi sürüklemeye çalışan derin uzantıların oyununa gelinmemelidir. Uluslararası kriz lobisinin, Ortadoğu’daki girişimi gün gibi aşikâr iken, Türkiye’de kriz ve kışkırtma çabaları kaçınılmazdır. Fakat toplumsal sağduyu, bu kaos ve komplo planlarını her defasında boşa çıkarmış, hesapları bozmuştur. Ankara’daki menfur saldırı da bu planın bir devamı olarak görülmelidir.

 

Ankara’da sivillere yönelik bu katliamın hiçbir makul izahı ve mazereti olamayacağı gibi vicdan sahibi her kesim tarafından bu saldırının açıkça kınanması ve tepki gösterilmesi en tabii haktır. Ancak ortaya konulacak tepkinin sağduyulu olması elzemdir. Elde somut belge ve bilgi olmamasına rağmen; fail ilan etmek, bunun üzerinden karşıtını şeytanlaştırmak ve toplumsal infial yaratmak failleri meçhulleştirmenin yanında saldırganların hedefine ulaşmasına önayak olmaktır. Zira bu saldırı bir yönüyle açık bir provokasyon girişimidir ve tam da TÜRK MİLLETİNİN parçalanmasını harekete geçirmeyi hedeflemiştir. Olay bağlamında tavır ve söylem geliştiren tüm siyasilerin, toplumu kaosa ve gerilime sürükleyecek yaklaşımlardan uzak durması, sorumlu ve dikkatli bir tutum sergilemesi ve ders çıkarması hayati önem arz etmektedir.

Bu türden polemiklerin, siyasi rant gayretlerinin ve toplumsal çalkantıların önüne geçmek için yetkililerin şeffaf bir şekilde olayın üzerine gitmesi gerekmektedir. Ankara’daki saldırının gerçek faillerinin bir an önce yakalanması için devlet üstüne düşen görevi ihmale mahal vermeden ivedi biçimde yapmalıdır. Saldırıyla ilgili bir güvenlik açığı varsa -ki olduğuna dair ciddi emareler vardır- bunun da hesabı verilmelidir. Saldırı tüm bağlantıları ile birlikte en kısa zamanda aydınlatılmalı, ülkeyi kaosa sürüklemeye, TÜRK MİLLETİNİ ve DEVLETİNİ bölmeye ve parçalamaya çalışan kriz odaklarının saldırılarının önünü kesmek için gerekli tedbirler gecikmeksizin alınmalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi