Mazlumların Yüzü; Hz. HÜSEYİN


Bu makale 2015-10-23 12:41:28 eklenmiş ve 669 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın

Kan dökme, zulüm ve katliam insanlık tarihi kadar eskidir. İnsan bir taraftan doğasında "kan dökme" özelliği bulunan, bir taraftan da vicdanı olan ve her çeşit haksızlıktan rahatsızlık duyan bir varlıktır. Vicdanına yahut vahiyle üflenen onunla paralel gerçekliklere kulak vermeyenler bir şekilde haksızlıkların, cinayetlerin içinde olabilmişlerdir.

Bu bağlamda tarih, adalet timsalleri ve merhamet abideleriyle dolu olduğu gibi cinayetler ve katliamlarla da doludur. Aslında tarihin her döneminde ve yeryüzünün belki de her bölgesinde Kerbelalar yaşanmıştır ve yaşanmaktadır.

Ancak Kerbela'yı Kerbela kılan, orada yaşanan dram değil yalnızca, aynı zamanda bu dramı yaşayan başkahramanın sevgili Peygamberimiz'in torunu Hz. Hüseyin olmasıdır. Hz. Hüseyin Hz. Peygamber'in kutlu kızı, cennet kadınlarının gözdesi, müminlerin annesi Hz. Fatıma'nın oğludur. Hz. Hüseyin Hz. Peygamber'in damadı, ilim şehrinin kapısı ve evliyalar şâhı Hz. Ali'nin oğludur. Hz. Hüseyin Kur'an'da her türlü kirden arındığı belirtilen, bütün Müslümanların "âl-i Muhammed" diye dua ettiği ehl-i beytin değerli bir üyesidir. Hz. Hüseyin, nihayet, peygamberler zincirinin son halkası, iki cihan güneşi, Allah'ın habibi Hz. Muhammed'in güzide torunudur. Onun kokladığı, sevip okşadığı, kardeşi Hasan'la birlikte "cennet gençlerinin efendisi" dediği ve yine ikisini birden kast ederek "benim çiçeklerim" buyurduğu şahsiyettir.

Allah resulünün bu çiçeğinin Kerbela'da acımasızca kopartılması, onun ve yakın arkadaşlarının siyasi ihtiraslar uğruna hunharca katliama maruz kalması bu olayın duygulara kazınmasına yol açmış, müminler asırlar boyu gözyaşı dökmüşlerdir. Peygamber'in bu güzide torunu, Müslümanların ortak sevgi pınarlarından biri olan Hz. Hüseyin tüm insanlığın mazlum yönüdür.

 Son dönemlerde artan TÜRK – İSLAM coğrafyasındaki terör, gönül coğrafyamızda kan ve gözyaşını günden güne artırmaktadır; insanlığın fitneyi, makam, mevki ihtiraslarının son bulacağı bir dünyayı Cenab-ı Allah’tan diliyor, tüm mazlum milletlerin huzura ermesine, uyanmasına ve feraset sahibi olmamıza vesile olmasını diliyorum.

Allah yar ve yardımcımız olsun fitne ve ihtiras bizleri yeni KERBELA’lara sürüklüyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi