DÜŞÜNDÜREN GERÇEKLER


Bu makale 2016-04-24 09:14:14 eklenmiş ve 794 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

Ülkemizde alışık olmadığımız olaylarla, davranışlarla dolayısıyla durumlarla karşılaşıyoruz. Yaşananlar bizleri şaşırtıyor. Nasıl şaşırtmasın ki? Bir yanda doğrudan topyekûn bizleri alakadar eden milli meseleler diğer yandan popülist kültürün kaygan zemininde yaşananlar…

      İnsanlar var kendi derdini anlatamayacak kadar biçare insanlar var menfaat olan yere sızan… İnsanlar var milli meseleleri özünde duyan, insancıklar var hayatı magazinsel bir hal içinde benimseyen.

      Bu hal ve durumlar gün geçtikçe milli, İslami ve örfi hasletlerimizi; dinamiklerimizi kaybediyoruz.

     Milli refleksimizi kaybetmeye başladık. Özellikle de gençler arasında...
Milli düşüncenin dumura uğramasına geçmiş yıllarda dile dolanan "dünya vatandaşı yetiştirmek" - "Türkiyeli yapmak" tehlikeli ve abes fikrinin büyük ölçüde gerçekleşmeye başlaması yol açmaktadır.

    Bir de şöyle bir durum vardır; kendi fikirlerini, ideolojilerini, prensiplerini imha eden ve sahteci anlayışa yaslananlar... Böyle bir toplum pek çok yönüyle magazinleşmiş demektir. Bir de mananın materyalizme dayanması yok mu ya bundan daha da iyi bir çeşni olamaz!

      Bunan adını ne koyarsanız koyun. İster insanların konfora düşkünlük isteğine kapılmalarını deyin, isterseniz bir moda gibi kasıp kavuran ne aranırsa bulunan eşyalar çeşitliliği deyin.     

      Ülkemizde her şey var. Ne isterseniz bulunur. Mala, mülke tamah eden insanoğlu maddenin, gösterişin esiri olmaya devam ediyor. Hal böyle olunca da sadece kendi çıkarlarını düşünen insanlar toplumda egemen olmaya başlıyor. Özellikle de gençler arasında yaygınlaşan ve yerine göre çılgınlıklara kadar uzanabilen bir vurdumduymazlık husule geliyor. Bir zamanlar şarkı sözler veya sinema filmlerine konu olan; “Ye, iç, gül, oyna…” sözü toplumu ilgilendiren milli duygu ve fikirlerin önüne geçmiş bulunuyor. Bunun en bariz ve en yeni örneği yeni yaşandı.

      “Arka Sokaklar” dizinde rol gereği ölen Hüsnü Çoban karakteri için kısa süre içinde 25 bin kişi bugün (23 Nisan 2015) saat 14:00'te Karacaahmet Mezarlığı'nda gerçekleştirileceği söylenen cenaze törenine gideceğini bildirilmiş, 17 bin kişi ise 'gitmeyi düşünüyorum' demiş!... Sayı daha da yükselmiş ve 97 bin kişi cenazeye gideceğini bildirmiş, 56 bin kişi ise 'gitmeyi düşünüyorum' şeklinde paylaşımda bulunmuş!...
         Söyleyecek bir şey bulamıyorum.
         Bu gençlik sanalda yok oluyor hakikat ise bambaşka ve olan gariban şehit ailelerine oluyor.        

          En önemlisi de yazık oluyor bu ülkeye…

          Şehit cenazesi için değil dizide ölen polis için 95 bin kişi uykusundan uyanmış!!! aman ne iyi (!...)

           Bize de vah Türkiye’m vah!.. Demek düşüyor.
           Dizi filmlerle yatıp kalkanların gerçeği de işte bu kadar olur. Sanalda olanları kendi hayatlarında görmek bahtiyarlığına erişmek bu olsa gerek! Dizi oyuncularına, müptela, popüler müzik icracılarını kendilerine idol seçen ikonlaştıran gen/ç/lerden hiçbir şey beklenemez.

         Şehit cenazeleri gelirken masanın başından oyundan kalkmayan bir gençlikten hiçbir şey beklemeyin!

         Süzüle süzüle güzel ve adeta taşın gediğine oturması gibi şu sözlere kulak verilmelidir diyoruz:

           Bilginlerin en üstün niteliği susmaktır. İnsanlara en çok yarar sağlayacak şeylerden biri haddini bilmektir. Aklının neye yettiğinden haberdar olmasıdır. İnsanlar için en faydalı şey ise kendisini ilgilendirmeyen şey hakkında konuşmamasıdır. İnsanı en çok rahatlatan şey ise kadere teslim olmaktır. Allah'a inanıp tevekkül etmektir. İnsanlar ve olaylar hakkında kararınca, yerinde davranan, itidalli olabilen güzel bilge insanlara bakışlar çevrilmelidir. Yüksek seviyeli, seciyeli bu insanlar nadir görülür. Çünkü insanların örnek almaları gereken kişiler gerçekte asil bir ruha sahip olan şahsiyetlerdir. Her insan da irfan bulunmaz, münevver de olmaz. Atalarımız, “ne oldum deme ne olacağım de” demişlerdir. Ataların sözü daima gerçekleri söyler. Söyledikleri sözler de üzerinden yıllar geçse de değişmeyecek kıstaslardır. Büyüklerin sözlerini dinlemeli ancak büyükler de büyüklüğünü bilmelidirler. Olumsuz nahoş gayri örfi ve ahlaki gelişmeler karşısında nerede ve ne zaman müdahale edeceklerini bilmelidirler.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi