sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri  

BİR SİTİLİST TASARIMCININ ESERLERİ…


Bu makale 2016-05-14 10:48:08 eklenmiş ve 823 kez görüntülenmiştir.
Osman Aytekin

       Geçtiğimiz günlerde Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü Mesleki tanıtım günleri kapsamında Avanos Güray Müzede idik. Bu ilginç ve güzel yeraltı müzesi gösteri ve sergilere ev sahipliği yapıyor. Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü’nün defilesi sırasında bir de sergi vardı.

       Mütevazı bir sergi.

       Farklı bir sergi.

       Farklı diyorum zira Nevşehir’de ilk kez bir stilistin sergisini görme imkânını elde ettim.

       Sergide 10 stilist moda tasarımı yer aldı.

        Serginin sanatçısı Grafik Tasarımı Öğretmeni Meltem Özikinci’nin çalışmaları sergi sırasında bizleri büyüledi desek abartmış olmayız.  

       Meltem Özikinci’nin çizgilerinde hareket, dinamizm desenlerde ki kusursuzluk animasyon etki ile çağdaş çizgileri bir arada bulunuluşu izleyicileri etkiliyor.

Özikinci’nin stilist çizgileri bir animasyon filmlerinden alıp adeta uzay filmlerine götürüyor. Eğer biz Türkler ciddi yani hakiki anlamda bir uzay filmi çekseydik tasarlanmış bu çizgiler rahatlıkla o filme bir ritim, bir dinamizm bir hayat katabilirdi.

      Özikinci’nin çalışmalarında rahatlık, keskinlik ve cesurca çizgilerin kullanılışı sanatçının sanatında ki özgüveni açığa çıkarıyor. Özgüvenin bu denli fevkalade oluşu sanatçının çizgilerini özgürce kullanışının bir tezahürü olduğunu düşünüyorum. Çizgilere uygulanan renklerde de tasarıma güç veren diğer bir faktör de kontrasın yerinde kullanımıdır.

     İzlediğim çalışmalarda moda tasarımında belirlenen ölçülere göre teknik çizim yöntemi form ve kompozisyonu da bizlere gösteriyor. Sanatçının sitillerdeki farkını oluşturmasında güçlü desen çizgisi ve formun kuşkusuz payı da büyüktür. Nitekim Fransız Jean Anouilh demiş ki, “Yaşam çok hoştur ama biçimden yoksundur. Sanatın işi ona biraz biçim vermektir. Sanatçı da tasarımlarına gerektiği kadar biçim, form veriyor.

   Stilistik tasarım çalışmalarında büyük emekler verildiği görülüyor. Tasarım için verilen emeklerinde yerine varması, amacına ulaşması ancak bu çalışmaların değerlendirilmesiyle önem taşır ve taşımalıdır da. Bir desen veya sanatın başka dallarında gösterilen ilgiye göre stilist tasarıma yoğun olarak yönelmenin olduğunu da pek düşünmüyorum. Belki de yanılıyorumdur. Ancak bu görüşümün nedeni stilistik tasarımın eline her kalem veya fırçayı alanın rahat ve kolayca başarabileceği bir uğraş alanı olmamasıdır. Muhakkak her sanat kendi içinde güçlükleri de barındırır. Bu bakımdan sanat hem ciddiyet hem de büyük özveri ister. Ama en önemlisi de zaman, zamanlar, emekler ve imkânlar ister. Elbette bir de sanata aşkla bağlanmak! İnsanlar sevdiği işlerde başarılı olurlar. Yani başarılı olanlar o şeyi çok istemekle, gönülden bağlanmakla hedeflerine varırlar. Bütün bu vasıfları düşündüğüm de Meltem Hanımı bugüne kadar yaptığı çalışmaları itibariyle pek fazla tanımasam da çalışmalarında, olumlu ve uyumlu bir izlenim kendisini gösteriyor.

    İyi bir stilist çalışma yaptığı alana bağlı olarak birçok insanın durumunu gözler ve çizer. Bir sanatçı ne kadar çok çizerse başarısına başarıyı da o denli çoğaltır. Stilistler “geçmekte olan bir hareketi yakalamak, bunları bir bütüne çevirecek yeterli fikir oluşturmak için çizimlerini hızlı bir şekilde yapmak durumunda kalırlar.” Deniliyor. Meltem Hanım’ın tasarımlarında bu tespitlerin yer aldığını düşünüyor ve emeğiniz yerini bulsun diyorum.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye