Devlet Dizayn mı Ediliyor?


Bu makale 2016-05-17 17:07:19 eklenmiş ve 1132 kez görüntülenmiştir.
Yrd. Doç. Dr. Özden Taşğın

Soğuk Savaş Konsepti’nin ardından oluşan yeni dönemde; bir taraftan uluslararası alanda yeni güç odakları oluşurken, ulusal devletlerin kendi içlerinde iktidar paylaşımı kendini göstermektedir. Bunu Türkiye’nin yeni durumunda görmek mümkündür. Bu dönemin tarihsel olarak dizaynı’nın İslamcı duyarlılığı kuvvetli bir parti aracılığı ile gerçekleştiriliyor olması ise oldukça manidardır.
 
Bu yeni güç mücadelesini kazananlar, 90 senelik bir devlet organizasyonuna hâkim olurken, yeni bünyeye uygun yeni bir örgütlenme modeli çıkarmaya hazırlanmaktadır. Bu var olan kurumları tamamen tasfiye yerine, onları yeniden düzenleyip yanlarına yenilerini de ekleyerek yeni bir modele doğru gitmektedir.  
Her seçim sonrası ara ara anayasa düzenlenmesi bir anlamada taşların yeniden dizilmesi olarak görmek ve hatta kendine uygun başkanlık gibi bir modelinde yasal zemini oluşturma girişimi olmaktadır. 
Her ne kadar günümüzde konjektöre göre anayasa tartışmaları çok ön planda olmazsa da bunun bir yerlerde hazırlığının yapıldığı gün gibi aşikârdır. Yeni bir seçim sonrasında bunun baskın bir şekilde önümüzde bulmamız ve anayasa değişikliklerinde olduğu gibi birkaç gün içinde zaten hesaba katılmayacak fikirlerin istenmesi kimseye bir katkı sağlamayacaktır. Önümüzdeki altı aylık dönem ve yeni anayasa tartışmaları oldukça önemli yere sahiptir.  Devletin yeniden dizayn edildiği bu tartışmalara hazırlıksız yakalanmak istemiyorsak, ülkenin suni problemleri ile değil gerçek problemleri ile hemhal olmamız gerekir.
Konunun başına tekrar dönersek önümüzdeki dönem devletin yeniden dizayn edilme dönemi olduğu görülmektedir. İlginç ilişkiler son dönemde baş döndürücü boyutta, akıl almaz açıklamalar, gidişler ve gelişlerle kendini göstermektedir. (Başbakan, MHP kongresi, Dokunulmazlıklar, İsrail’e olan iyi ilişkiler, Ekonomi, Kayyumlar……..
Burada önemli olan dizayn edilecekse; Türk devletinin, milletinin, dilinin, yönetim şeklinin alacağı konumdur. SİZCE……
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Derinkuyu Haber
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi